de marine van alkmaar in 1521 S. H. VAN DRUNEN De stadsrekeningen van Alk maar van 1521 bestaan niet meer. Wel zijn er kleine fragmentjes papier op een waarvan de treso- rier, de schatkistbewaarder, ge rechtigd wordt of zoals men toen zei „geordonne ert werd", om te betalen aan Lange Jan de Smit, hij woonde op het Ritsevoort „eeh somme van negenthien stuyvers voor ijzerwerk aan t huysken daer de baerse inne lijt." Wat is een baarse? Dat blijkt o.a. uit de resolutien der Staten Generaal van 1528. „Die van 's Hartoghenbossche begeeren dat die van Hollant ee- nige Scepen of Roeij baarsen tus- schen Den Bosch en Gorkum laten varen om den stroom te vrijen. Dat wil zeggen vrij te maken van kapers of roovers." De baarse is al veel ouder want in 1435 wordt in Middelburg het „baerds huus" afgebroken, dat in de haven stond. Maar-er zijn nog oudere gege vens beschikbaar. De stadsrekeningen van De venter wijzen aan, dat men daar in 1372 bezig was „eijnre baersen te laten maken", in 1373 geeft men geld voor „knarreholt daer men die baerse af maken solde." In 1376 brengen die van Deventer de Heer van Bronhorst weg naar Campen met 30 mannen in de baerze „dat was des Sonnen- daechs na Sente Remigius." De Baarse was dus een soort galei met aan iedere kant 15 roeiers en in het midden plaats voor eventuele schutters. De boot was open en werd niet zo veel gebruikt en daarom werd er in Alkmaar een botenhuis voor gebouwd en deze werd met ijze ren sloten, gemaakt door Lange Jan, gesloten. Bronnen: Stads Archief no 578. Res. Staten Generaal. 1528. bl 75. Stads rek. Middelburg in Archief Zeeuws Gen. Deel 5. Cameraars rek. Deventer. Deel 3,4 en 6. 163

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 3