publikaties ALKMAAR „Al ben ik koud tot op het bot, de sneeuw smelt in mijn handen", een regel poëzie van W. Hussum, was de basis voor de titel van de in novent- ber-december in De Nieuwe Doelen gehouden expositie „kout tot op het bot", waarvan we al melding maakten op pag. 145. Nauwelijks was de ten toonstelling afgelopen, of het boek dat er bij behoorde, verscheen, onder dezelfde titel „Koud tot op het bot". De Staatsuitgeverij gaf het door E. J. (Evert) van Straaten samengestelde boek uit, met als ondertitel „De ver beelding van de winter in de zestiende en zeventiende eeuw in de Nederlan den". Het boek gaat op pag. 21 en volgende in op de panelen die het stedelijk museum in bruikleen heeft van het provenhuis Paling en Van Foreest. Prijs tot 5 maart 32,50, daarna 37,50; exclusief verzendkos ten. MONUMENTEN Op pag. 75 meldden we, dat CRM een folder verkrijgbaar stelde onder de titel „Vechten voor windmolens". Van deze folder is een nieuwe versie verschenen, met de iets kortere titel Vechten voor molens. De tekst is goed deels gelijk aan de eerdere, maar er zitten veel nieuwe illustraties in die (vooral) de verzamelaars van molen afbeeldingen aan hun trekken kun nen doen komen. De folder is samen gesteld door de Rijksdienst voor de monumentenzorg (Broederplein 41, Zeist, tel. 03404-28122, postbus 1001 die een even fraaie folder o\zxboerde rijen het licht deed zien, evenals kas telen, kerken en woonhuizen Kleine monumentenatlas van Ne derland is een inventarisatie van 's lands monumentenbestand en om vat 666 plaatsen. Drs. Arthur Steegh besteedde er zesduizend uur aan. Het CRM-tijdschrift „Trefpunt" zegt er over: „Geen kerk of raadhuis, geen pak- of woonhuis, geen dorpspomp of stadsmuur ontsnapte aan zijn alziend oog. Alles werd nauwkeurig geregi streerd in plattegronden van steden, dorpen en gehuchten". De Walburg pers in Zutphen gaf het uit voor 27,50; wie het wil verwerven moet snel op zoek, want deze uitgave is niet zó recent. GENEALOGIE Spoorzoeken in het voorouderlijk verleden. Wie het samenstellen van een stamboom tot hobbie heeft, of voornemens is daarmee ooit te begin nen, kan zich oriënteren door middel van Op zoek naar onze voorouders. Deze wegwijzer ontvangt men na overmaking van zeven gulden op giro 65260 ten name van het Centraal Bureau voor Genealogie, Den Haag, Nassaulaan 18. Het bureau,een week na de bevrijding gesticht, biedt voor een rijksdaalder per dag gelegenheid tot snuffelen in familiearchieven,bid prentjes, een bibliotheek, familiebe richten uit krantjes, persoonsregisters en nog meer spullen waaruit men zijn familiehistorie kan reconstrueren. Vrijwel elke familie is er vertegen woordigd. Wie dieper wil graven wordt verwezen naar de rijks- en gemeentearchieven. Het Centraal bu reau is open van half tien tot vier, op zaterdag van negen tot één uur, daar naast des dinsdagsavonds half acht tot half tien. Volgend jaar verhuist het bureau naar de onmiddellijke omge ving van het Haagse C.S. 178

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 18