in 't vergulde boot Een uitslaande brand verwoestte be gin december de op het adres Mient 8 gevestigde bar „Int Vergulde Boot', die eerder „Zambesi-bar" heette en vernoemd is naar een van de gevel stenen in de voorgevel. De gevelste nen, „Int Vergulde Boot" en een met een ontbladerde boom met het jaartal 1607, zijn gelukkig goed uit de strijd gekomen. Volgens Belonje is de steen Int Vergulde Boot in 1729 aange bracht. Een afbeelding in kleuren van deze steen vindt men in Kijk op Noord-Holland, afb. 191. Een be schrijving in het boekje Oud Alkmaar van de vorige gemeente-archivaris Th. P. H. Wortel uit 1943: „In Alk maar zijn nog verschillende mooie trapgevels te vinden. Opmerkelijk is het, dat deze vaak door jaarsteenen gedateerd zijn. Het oudste is van 1607, aan het perceel Mient 8. Hij is gebouwd in den trant van den beken den bouwmeester Lieven de Key en bewijst dus Haarlemsc/ien invloed. 177 Hij is versierd met sterk sprekende zandsteenen blokken, banden en wa terlijsten. De ontlastingsbogen boven de vensters van de tweede en derde verdieping worden eveneens verle vendigd door natuursteenen blokken, waarvan sommige met beeldhouw werk zijn versierd. In de dammen tusschen de vensters van eerste en tweede verdieping vallen gevelstee- nen op: de hoogste met een boom en het jaar 1607, de laagste met een schip en onderschrift: Int vergulde boot". De mededeling van Wortel wordt geïllustreerd met een getekende weergave van Int Vergulde Boot. Misschien kunnen de twee gevelstenen worden „bijgezet" in de gevelstenen- serie achter ,J)e Nieuwe Doelen"

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 17