taal en teken luifels de lokale geschiedenis biedt de beoefening van de heemkunde nog een scala van andere moge lijkheden. Onderwerpen zijn on der andere: ontstaan van de bo dem, plantengroei, dierenwereld, vroegste historie, waterhuishou ding, topografische namen, rechts- en bestuursgeschiedenis, volkskarakter, volksgebruiken, godsdienstig en kerkelijk leven, schoolwezen, ekonomisch leven, bevolkingsverloop en verkeer, monumenten, dorps- of wijk- beschrijvingen. Blijkens een overzicht van het Gemeentearchief hadden de be zoekers belangstelling voor de volgende onderwerpen: Alkmaars geschiedenis in de Middeleeuwen, 16e eeuw, beleg van Alkmaar 1573, Alkmaar 17e eeuw, 18e eeuw, Alkmaar 1795, landing van de Engelsen en Rus sen 1799, Alkmaar 19e eeuw, oor log 1940-1945, stadsregering, to pografie, straatnamen, schilders (vervolg van pag. 175) 3 Laat 2 Langestraat 9 Luttik Oudorp, noordzijde 8 Luttik Oudorp, zuidzijde 2 Mient 1 Payglop 8 Ritsevoort 1 Schoutenstraat 1 Steenenbrug 6 Verdronkenoord 6 Voordam 4 Zijdam gilde, Weeskamer, beeldhouw werken, politie, Sint Nicolaasvie- ring, Physica, monumenten, stadhuis, Waaggebouw, Accijns toren, molens, Openbare Wer ken, Burger Weeshuis, Koning Willemshuis, gem. arbeidsbu reau, station, Rijks-H.B.S., mu- ziektuin, Grote Kerk, orgel Grote Kerk, klokken Grote kerk en Waagtoren, Lutherse Kerk, Doopsgezinde Kerk, Remon strantse kerk, Dominicuskerk, Joden, provenhuizen, Wilde manshofje, Splinterhofje, Hof van SonoyHuis van Achten, He- lena van Oudshoorn, Laurens van Oosthoorn, huizen Lange straat, Oudegracht, Ritsevoort, Verdronkenoord, Torenburg, Ve- neetse Eiland, Schermereiland, Varnebroek. Als er zoveel belangstelling blijkt te bestaan voorde „heemkunde", waarom stuurt men ons dan nooit iets? Met andere woorden: Waar om taal noch teken? De thans nog aanwezige luifels. De moderne luifels zijn buiten beschou wing gelaten zoals die van het pand van V D op de Laat en die van Kuyt en de eveneens in 1977 nieuw aange brachte luifel aan de Limmerhoek. Hekelstraat 15; Huigbrouwerstraat 5; Heiligland; Kanisstraat 1, zie alb. in het boek Alkmaar, monumentenstad nr 4 en Luttik Oudorp 110. 176

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 16