luifels P. BOER Bij een wandeling door de binnenstad treft men slechts vijf huizen aan die een luifel bezitten. De luifel diende om de uitgestelde koopwaar tegen zon en regen te beschermen. Vanouds waren de huizen voorzien van naar buiten draaiende luiken. Ten behoeve van de nering werden deze luiken ook wel van onderen en boven draaiend gemaakt. De onderste helft der luiken deed dan dienst voor uitstalling, de bovenste helften als regen- en zonnescherm. Ten einde dit gehele samenstel niet te veel aan weer en wind bloot te stellen, werd een afdekking gemaakt, de luifel, een houten getimmerte, dat in opwaarts schuine stand werd aangebracht te gen de middenregel en het kalf van de houten pui, opgehangen aan hangij zers. Het uithangbord, dat te voren aan de gevel werd aangebracht, kwam nu aan de luifel te hangen.1' Het gevolg van één en ander was dat de overheid er zich mee ging bemoeien. Immers de luifels kwamen te hangen boven de straat, de stadsgrond. Zo bepaalde in 1598 de „Schout en Bur- gemeesteren en de gerechte der stede Alcmaer2',dat niemand op het Kruis werk, de oostzijde van de Langestraat, luifels mocht maken breder dan vijf voet. Zij die een luifel bezaten breder dan vijf voet, moesten deze versmal len. Indien de eigenaar nalatig bleef kon hij rekenen op een boete. Bezien we de oude prenten, dan valt het op het grote aantal luifels die zelfs tot in de vorige eeuw nog in gebruik waren. Zie de afb. in deze periodiek blz. 63 en 81 Op 13 april 1737 werd het besluit van Burgemeesteren afgekondigd dat bepaalde, dat in de Langestraat, vanaf de kerk tot aan het Payglop geen luifels die vervallen waren mochten worden vernieuwd.3' Tevens werd het verzoek afgewe zen van een bewoner van een pand aan de Noordzijde van de Lange straat, genaamd de (bakkerij) de Ke vie. Op dezelfde plaats vinden nu gevestigd de schoenhandel van Waardijk. In de vroedschap van 5 maart 17414> werd een voorstel behandeld om het voorbeeld te volgen van ande re steden, „soo tot versieringe van dese stad als om anderen redenen de Luijfels af te keuren, in dien voegen dat men geen nieuwe soude permet- teren te laaten maken en die reets nu sijn niet verder te laaten repareren". Een stadsberichtje in de Alkmaar- sche Courant van 29 juli 1860 weet te vermelden dat er toen nog twee en tachtig luifels in de stad waren. Dit aantal is groot te noemen gezien het voorgaande. Lijstje van de 82 luifels die in 1860 nog aanwezig waren: 4 Achterdam 1 Appelsteeg 1 Boterstraat 2 Dijk 2 Fnidsen 2 Heiligland 2 Hekelstraat 2 Houttil 3 Huigbrouwersteeg (straat) 10 Kooltuin 1 Koorstraat 1 Korte Mient vervolg op pag. 176) Amsterdamsche merkwaardighe den van E. van Houten, Heemschut serie 14,1946, blz. 55 en 56 2' Stadsarchief, inv. nr 28 fol. 33 ver so 3' Stadsarchief, inv. nr 136 fol. 47 verso 4' Stadsarchief, inv. nr 56 fol. 57 ver- 175

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 15