taal en teken Muuranker in Amsterdam. Het muur anker is, naar men aanneemt, verwant met de levensboom. Luiken behoren tot de „Odalrune". Hier een luik van het rechthuis in Grootschermer. had uitgesproken op het eerste Zomerkamp voor Journalisten in Kasteel Cannenburgh te Vaessen op 14 juni 1941. Wat voor soort uitgeverij „De Delta" precies is geweest, weten we niet, al zouden we dat graag nog eens willen uitzoeken. Nazi-gezind? Of zagen ze simpelweg de fraaie titel „De kunst der volksvoorlichting" als een aardige drukorder? Hebben ze eigenlijk wel ingezien hoeveel kwaad ze hebben gesticht met zo'n drukorder van 32 pagina's op klein formaat? Hadden zij enig besef van de beïnvloeding van de publieke opinie door middel van de drukpers? Goedegewagen wist in ieder geval erg goed wat hij deed. Hij schreef: „Het beginsel der volks voorlichting is het werven en winnen van menschen voor een idee. Zij is in ruimen zin recla me', suggestie, psychische machtsoefening over een pu bliek, dat zij winnen wil. Het doel hierbij kan verschillend zijn, hoog of laag, politiek of niet, dichtbij of veraf, egoïstisch of sociaal. Maar de vorm is steeds hetzelfde: de methodiek van het winnen van zielen of zieltjes". Banaal geformuleerd is dat: „Het kan me geen moer schelen hoe ik het klootjesvolk warm krijg voor mijn waanidee. Ik mis bruik en misleid allen en alle middelen die ik in handen krijg". Voor de meesten, maar waar schijnlijk alle, van onze lezers is de vertaling overbodig. Toch wa- 170

Oud Alkmaar | 1978 | | pagina 10