publikaties ALKMAAR Duncan Caldecott-Baird van de uni versiteit van Southampton schreef The expedition in Holland 1572-1574, een uitgebreide beschouwing op basis van het krijgsdagboek van een huur soldaat uit Wales, Huurling in de lage landen, met als ondertitel Een episode uit de tachtigjarige oorlog. De aan dacht zij gevestigd op het hoofdstuk Bij Alkmaar begint de victorie, f 24,50. Een maand eerder bracht uitgeverij Pirola te Schoorl een herdruk uit van het Adresboek van Alkmaar van 1876, waaraan toegevoegd een „wandel- kaart" uit die periode. Samen 17,50. In zijn jongste boek Toontje Poland belicht Johan Fabricius de lotgevallen van een Alkmaarse jongen in de tijd van Napoleon. Een uitgave van Leo- pold in Den Haag. Het eerste eksent- plaar werd in oktober overhandigd aan burgemeester Roozemond. Toontje werd geboren in 1796 als de zoon van de kruidenier van „De Ver gulde Zevenster" op het Verdronken- oord en bracht het tot luitenant-kolo nel. Ook in Ons leger, „onafhankelijk tijdschrift met betrekking tot de Ko ninklijke Landmacht", vonden we een publikatie over Alkmaar, en wel De cadettenschool te Alkmaar, van H.J. Wolf, bibliothekaris van de KMA,in het oktobernummer. Daarin wordt mede gerefereerd aan de in maart op instigatie van Oud Alkmaar uitgebrachte nota ten bate van het be houd van het onderhavig objekt. Bij de heropening van de Nuls spaarbank in De Hoefin november is in een oplaag van duizend een her druk uitgegeven van een gezicht op de Geestpoort (op de plaats van de huidi ge Bergerbrugjdoor B.G. ten Berge uit 1862. Het origineel van de litho be vindt zich in het gemeentearchief. SCHOORL Jouke Minkema en Alphons Ley- sen brachten hun vaak wonderlijke verhalen over Schoorl bijeen in 't Is maar, dat je 't weet.. Het boek ver scheen in november bij Pirola; nu 29,50, na de jaarwisseling 32,50. NOORD-HOLLAND Een groet uit Noord-Holland. Sa mengesteld door J.Th. (Jaap) Balk, die als redakteur van het Algemeen 1 landelsblad Noord-I lolland erg goed heeft leren kennen en uit de 70.000 ansichten van de Provinciale Atlas in het Rijksarchief te Haarlem 700 ek- semplaren koos om er teksten bij te schrijven. Meijer Pers geeft het uit, prijs tot 1 januari 79,50, daarna 97,50. 158

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 18