ijsvermaak „Er zijn ontzettend veel soor ten schaatsen", vertelt Joop Voorn, „zoals de rugschaats, de Friese doorloper, de jongensnoor, het Brabants klompje, blokzeilers en de koninginneschaats, die overigens helemaal niet zo mooi is als de naam zou doen vermoe den". Hij laat een stel schaatsen zien, waarin de letters PZS staan gegraveerd. Dat is de afkorting van „Provinciaal Ziekenhuis Santpoort". Vervolgens een paar schaatsen, waarvan de heer Voorn zegt: „Dit zijn typisch ka tholieke schaatsen. Je kunt dat zien omdat ze helemaal versleten zijn. In de grote katholieke gezin nen van vroeger gingen de schaatsen van kind tot kind". Joop Voorn vertelt, dat vracht rijders vroeger vaak een vrachtje op de schaats naar hun klanten brachten. Voorn Prins Alexander- straat 244, telefoon 111217 is Amsterdammer van geboorte en sinds tien jaar een „echte" Alk maarder. Gezegden over het schaatsen die men in „de grote Van Dale" kan vinden, zijn: „Een vreemde, scheve of rare schaats rijden (of slaan)",dat is „zich wonderlijk of onbehoorlijk gedragen", en „Een schuine schaats rijden", dit is „een lichtzinnig leven leiden". Bij „ijs" treft men de gezegden aan: „IJs en weder dienende", „Met St. Juttemis, als de kalveren op het ijs dansen" (betekent: nooit), „Er is geen ijs of het kost mensenvleis" (met ijs verdrinken er altijd), „Het ijs breken" (de eer ste moeilijkheden uit de weg rui men), „Beslagen ten ijs komen" (goed voorbereid zijn voor zijn taak), „Niet over ijs van één nacht gaan"; „Op glad ijs staan" (in een onzekere positie verke ren), „Zich op glad ijs wagen" (een netelig onderwerp aanvat ten), „Op oud ijs vriest het licht" (een oude kwaal, neiging, gene genheid, gewoonte komt licht weer boven). Wie de Van Dale opslaat vindt bij het woord „schaats" de lastige omschrijving: „Gepaard toestel om zich snel over het ijs voort te bewegen, bestaande uit een lang werpig, geslepen ijzer, bevestigd in een houten of metalen voetrust die met banden of riemen onder de voet wordt vastgemaakt (thans ook met het schoeisel tot een geheel verenigd)". In het stedelijk museum wordt ook al iets op het gebied van de schaats geconserveerd, een glij- been de voorloper van onze schaats dat afkomstig is uit de slotgracht van het slot op den Hoef. Foto's en tekeningen K. Komen. De gravures zijn gereproduceerd uit de kollektie van antiquair E.P. Mensink(De Drie Kronen) te Alk maar. De postzegels werden ge leend van J. Onrust te Amster dam. 157

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 17