ijsvermaak Primitieve handmolen op een prent die tevens de bijbelse wijze van graan stampen en broodbakken weergeeft. het schaatsmuseum bezoeken, een wereld van herinnering open gaat: schaatsen schijnen een be voorrecht medium te zijn om de eigen levensgeschiedenis op te halen. In gesprekken met oudere bezoekers komt het hele levens gevoel van tóen vergeet niet: in die tijd, we bedoelen zo rond 1910, vergde een stel schaatsen een maandsalaris van een arbei der, en zo'n stel moest dan ook minstens zo'n dertig jaar mee kristalhelder naar boven: de hon ger, de kou, armoede, saamhorig heid, de tevreden warmte na een koude dag, het eenvoudig samen leven op een goede manier. „En hoe vaak je het woord ,rust' niet hoort, en vroeg naar bed' en je best doen in het gezin: mis schien kreeg je dan als beloning een paar schaatsen". 155 De heer Voorn betreurt het,dat veel oude houten schaatsen met de vuilnisman worden meegege ven. „Ik heb de indruk dat we on bewust bezig zijn om dingen weg te gooien die er over een jaar of vijf niet meer zullen zijn, zoals we in het verleden al zoveel hebben weggegooid. Later krijgt men daar dan spijt van". Een brandweerman deed de heer Voorn een toepasselijke naam voor het schaatsenmu- seum aan de hand: Lambert Me- lisz-museum. Lambert Melisz vluchtte vierhonderd jaar gele den met zijn moeder op een ijs- sleetje over het bevroren water van Westzaan naar Hoorn voor de Spanjaarden. Joop Voorn wil graag van alles bewaren dat met de ijssport ver band houdt, zoals affiches van schaatswedstrijden, oorkonden, foto's. Hij speelt met de gedach te, schaatsen te verwerven van

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 15