niet erg; dikwijls getuigt de wijze waarop dit gebeurd is, ook niet van veel zorg. Maar mooie voorbeelden zijn er toch ook te vinden, waarbij de bovenzijde sierlijk gebogen is. Voor de voordeur kunnen we echter met recht verwachten, dat door uit voeriger detaillering gepoogd zal zijn aan het bijzondere karakter van deze deur meer uitdrukking te geven. Door de plaatsing hiervan in de as en door de bekroning van de voorhuisgevel door het franspies verkrijgt de een voudigste deur weliswaar al een zeke re monumentale statigheid. Maar in zeer veel gevallen blijkt onze ver wachting juist en heeft men met zorg dit element in de gevel tot een hoog tepunt gemaakt. Wat hierbij met ui terst eenvoudige middelen reeds te bereiken is, heeft ons een deur als die van De Eenhoorn laten zien.( Brandts Buys noemt daarna enkele deuren waarin door middel van hout snijwerk hele voorstellingen zijn aan gebracht. Zo'n reliëf bevindt zich on der meer boven de deur van de boer derij De Barmhartige Samaritaan in Westerblokker, die dateert uit 1659. Hij meldt dat in de vorige eeuw in West-Friesland de sier- en kleuren- lust sterk toenam, en illustreert een en ander met een aantal zwart-wit en kleurenfoto's. Voor hen, die er Brandts Buys' boek, dat toch wel wat moeilijk toegankelijk is, snel op wil len naslaan, verwijzen we speciaal naar de afbeeldingen op de pagina's 360 tot en met 364: dan hebt u al een aardige indruk van hoe leuk een deur kan worden opgesierd. Het maandblad Avenue lanceerde augustus vorig jaar een reportage „Deurin deuruit", waarin een de finitie werd gegeven van wat een deur nu eigenlijk is, en toen kwamen we tot de conclusie dat het schrijven van een artikel over deuren een hachelijke Wesiwoud. onderneming moet zijn. Wat zegt Avenue? „Deuren nemen een be langrijke plaats in ons leven in, ze ge ven toegang tot iets; dat brengt met zich mee, dat je er ook iets mee kunt afsluiten." (Wisten we dat niet reeds?) Avenue heeft het woord 'deur' ge analyseerd. „Een deur is een door draaien of schuiven beweegbaar ver ticaal deel, toegang gevend tot een huis,een vertrek, gebouw en zo voort. Er zijn derhalve buitendeuren, bin nendeuren, tussendeuren, huisdeu ren, plaatsdeuren, voordeuren, bo- 129

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 9