uniek medaillon van verschillende deskundigen vermeldde, is het onderzoek voortgezet. Duidelijk is, dat het om een uniek medaillon gaat Wat is er zo merkwaardig aan? Welnu, toen in 1890 Koning Willem III stierf werd op het moment van zijn overlijden zijn 10-jarige dochter Wil helmina weliswaar koningin, doch het zou tot 1898 duren eer Zij zelfstan dig de regering aanvaardde. In dat jaar kwam een einde aan het regent schap van Koningin-Regentes Emma en werd Wilhelmina op 6 september ingehuldigd. Vóór de inhuldiging was het ongebruikelijk de jonge konin gin af te beelden met een kroon. Men kan dit b.v. constateren aan de hand van de postzegels en munten uit de jaren 1890-1898, waarop Zij te zien is met lang haar en zonder kroon op het hoofd. In 1898 verschijnt dan de z.g. Inhuldigingszegel, waarop Koningin Wilhelmina voor het eerst is afge beeld met opgestoken haar en met de kroon op. De Cadettenschool is echter ver vóór 1898 officieel geopend, n.l. op 30 september 1893. Op 28 april van dat jaar had Koningin-Regentes Emma erin toegestemd dat haar beeltenis en die van haar dochter Wilhelmina in de gevel van het gebouw zouden worden aangebracht. De ontwerpen wa ren gemaakt door de architect van Nieuwkerke(n) en aannemer van het beeldhouwwerk was de firma Te Poel en Stoltefoes te Den Haag. De tweede firmant is ongetwijfeld dezelfde als de op 3 augustus 1849 te Elten (Dld) geboren beeldhouwer Fredrich Stefan Stoltefus, die (volgens de Kunstenaarslexicon van Scheen) in Den Haag woonde en werkte en aldaar op 28 maart 1910 overleed. Vermoedelijk is hij degene, die het beeldhouwwerk voor de Cadettenschool en dus ook het medaillon maak te. Wat de reden is geweest om de jonge Wilhelmina aldus af te beelden weten we niet, maar duidelijk is dat de militaire autoriteiten en zelfs de Koningin-Regentes het ontwerp goedkeurden. Daardoor ontstond een unieke afbeelding, want ondanks nasporingen bij het Koninklijk Huisar chief en bij diverse musea en instituten is het niet gelukt een tweede beeld houwwerk of schilderij te vinden, waarop Koningin Wilhelmina met lang haar en kroon is afgebeeld. Moge Alkmaar zuinig zijn op dit zeldzame medaillon. 124

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 4