ongeluk met grafsteen Het ongeluk met de grafsteen heeft het eeuwenoude object in de schijn werpers van de publieke belangstelling gebracht. Elk blad heeft er wel enige regels aan gewijd. Weinigen weten echter iets van de steen en de bijbehorende kist af, zodat een nader onderzoek door historici toch wel gewenst is. Floris de Vijfde, wie weet het niet, werd in 1296 door de edelen te Muider- berg vermoord. Door het gewone volk werd hij na de bloedige gebeurtenis naar Alkmaar gebracht, de plaats waar hij veel geweest is, waar hij twee kastelen liet bouwen (aan de munnikenweg) en vanwaar hij in 1282 ver trok vooreen overigens mislukte veldtocht tegen het wilde volk der West friezen, die zich maar niet wilden laten onderwerpen. In Alkmaar werd het ontzielde lichaam van graaf Floris de Vijfde gebal semd op het koor van de kerk gelegd. Een jaar later zou de zoon van Floris het lichaam van zijn vader komen ophalen om het ter aarde te bestellen te Rijnsburg in het familiegraf. De ingewanden bleven echter in Alkmaar en werden begraven onder de nu in stukken gevallen steen. Wellicht wegens ruimtegebrek in de kerk is de steen later uit de vloer gehaald en heeft men hem in de fraai beschilderde eikenhouten kist gevat. Het geheel kreeg een plaatsje in het koor van de Grote Kerk, waar het stond totdat de fatale reis naar Muiderberg werd ondernomen. Vast staat dat het geheel nu gerestaureerd moet worden. Het kerkbestuur heeft er geen geld voorzegt men en het wachten is nu op CRM. Totdat de steen en kist weer in de oude staat zijn teruggebracht moet de Grote Kerk het doen zonder de kunstschat, die de eeuwen overleefde en ten slotte door een tentoonstelling in Muiderberg het onderspit moet delven. 140

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 20