publikaties ALKMAAR N.J.Speur le Heiloo heeft zich gewijd aan hel samenstellen van een Speur tocht tloor Alkmaar, waarin hij facet ten van hel stedelijk bestaan sedert het midden van de vorige eeuw be licht. Daaronder het verbeterings- gestichl, de kaasmarkt, de .barbiers', rederijkerskamer Bilderdijk en de donkere periode '40-'45. Met 40 foto's. Uitgever is de Europese Biblio- thcek in Zaltbommel, 22,50. Omdat in de vorige editie deze ru briek is achterwege gelaten wegens een tekort aan nieuwe uitgaven, ver melden we eerst nu het onder de titel Regesten verschenen tweede deel van de door gemeentearchivaris W.A.Fa- sel samengestelde inventaris van het stadsarchief over 1254-1815. Hij regi streerde 1100 oorkonden. Het eerste dateert van 1254, waarin Willem 11 de poorters tolvrijheid in Holland toe staat, hetgeen in 1954 enthousiast is gevierd: „Alkmaar 700 jaar stad". Over de geschiedenis van het Mur- melliusgymnasium kan men lezen in Dr Parigger, een biografie, bij het af scheid van de rector samengesteld door mevrouw E.Koelma. Via post bus 210 te Heerhugowaard wellicht nog verkrijgbaar. 32,50) Een mooie gids van het stedelijk mu seum kwam van de pers in samenwer king met het bureau voorlichting van de gemeente. Aandacht is besteed aan gebouw, kollektie, bodemvond sten, Egniond-verzameling, Beleg, schutterij, antiek speelgoed, gevelste nen, munten, e.d. prijs 2,75 Zeer vermeldenswaard vinden we Hofjes in Nederland, Gottmer, Haar lem 44,50), mede vanwege de zes pagina's over Alkmaarse hofjes, met zwart-wit en kleurenfoto's. BERGEN Een aangevulde herdruk verscheen van Frits David Zeiler's Bergen, dorp vol monumenten, dat in 1975 het licht zag bij Arcanum Amsterdam. De be zitters van de eerste druk kunnen des noods volstaan met de aanschaf van een extra katern. Ook is een Duitse samenvatting toegevoegd. Op initiatief van de 70-jarige VVV is een herdruk uitgegeven van de tweede editie van de door P.Rus sa mengestelde Gids voor Bergen en Ber gen aan Zee, 1914, met illustraties van Jaap Veldheer. Eerste druk 1909. Toen veertig cent, nu 12,50. (Toen kostte een vierkante meter bouw grond nog vijftig cent, en logeerde men in een Bergens pension voor drie gulden per dag.) EG MOND AAN ZEE ln Het kleine ,derp' en de grote zee, bracht Peter Gerritse een reeks won derlijke verhalen bijeen, op basis van aantekeningen van een in 1878 gebo ren visser Engel Zwart. Een curieus 133

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 13