oud alkmaar goede contacten. Een antwoord, dat lang niet iedereen bevredigd zal hebben. Een antwoord ook, dat mede werd ingegeven door het feit dat Oud-Alkmaar voor vele en soms tegengestelde idealen wordt aangezocht. Men kan nu eenmaal niet het platteland ongerept houden waarvan wij voorstander zijn en tevens ageren tegen de overloop, tenzij men de nieuwkomers mysterieus wil laten verdwijnen. Noch kan men vóór schone meren en vaarten zijn en een waterzuiveringsbelasting afwij zen. Ook bestaat er enig wantrouwen tegen lieden, die voor enige tonnen een riant onderkomen op het platteland kopen en zich vervol gens aan het hoofd van een milieugroep stellen om ..indringers" te weren. Daarmee is het milieuwerk niet veroordeeld, maar wel zijn er voldoende redenen om ons bij onze leest te houden, t.w. de historische binnenstad van Alkmaar. En dat pad gaat niet over rozen, want bij de interne moeilijkheden voegde zich een nieuwe kwestie, namelijk het pand-Witteveen. Dit architectonisch wanprodukt dat als een soort monster van Loch Ness als het ware uit het niets opdook, doch helaas niet ver dween veroorzaakte niet alleen bij sommigen een welhaast lijfelijk gevoel van onpasselijkheid, maar betekende tevens een psychische schok voor de mensen van Oud-Alkmaar. Dank zij onze inspanningen was bereikt dat door C. en A. een alleszins acceptabele bouw aan de Oudegracht werd gerealiseerd en voorts mochten wij hopen dat de Rijks-H.B.S. behouden zou blijven. Hadden wij niet de raadsleden uit genodigd voor een bezoek aan dit o.i. fraaie gebouw en waren zij niet rondgeleid door André Thomsen, die deskundig en enthousiast voor het behoud had gepleit? Meenden wij niet d.m.v. de projectgroep-Grote Kerk tot een aanvaardbare bebouwing van dit gebied te komen? En nu kwam het pand-Witteveen ertussen. Duidelijk was het vacuüm aange toond, waarin Oud-Alkmaar steeds weer gedwongen is te vallen. Er worden plannen tot bouw of verbouw ingediend, ze passeren een aan tal diensten en commissies, waarna al dan niet een goedkeuring volgt. Oud-Alkmaar krijgt er eerst gezicht op als de schuttingen worden weg gehaald; tenzij enige bestuursleden op een stille zondagmorgen elkaar een kontje geven om te kijken wat achter de schutting gebeurt. Maar ook dan is het natuurlijk te laat. Terecht is dan ook door het raadslid mevr. Bijlsma bepleit een lid van Oud-Alkmaar in de z.g. Welstands commissie op te nemen. Zoals het plan van V. en D. de gebeurtenissen in de 50'er jaren heeft beïnvloed, zo zal ook het muisje-Witteveen vermoedelijk een staartje krijgen. Symptomen zijn de uitbreiding van het bestuur met vier jonge mensen, alsook het feit dat de bezwaren tegen Hans Koolwijk de man met het S.O.S.-verleden, alsmede voormalig opposant opeens verdwenen bleken te zijn. Een symptoom was ook de stichting van ons 105

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 5