oud alkmaar tact dan in voorgaande jaren het geval was geweest, hetgeen resultaten afwierp. Zoals b.v. de afwijzing van de plannen van C. en A. Daar naast waren er nederlagen, zoals de versmalling van het Verdronken- oord. die het bestuur van Oud-Alkmaar noodgedwongen accepteerde. Dit was voor een aantal leden moeilijk, zo niet onmogelijk te slikken. Een motie van Hans Koolwijk in de vergadering van 14 februari 1973 tégen de versmalling, haalde dan ook een ruime meerderheid en zelfs enige bestuursleden stemden vóór de motie. Al eerder had de enige nog in leven zijnde oprichter van Oud-Alkmaar mr. J. Belonje bedankt als lid van de Bond Heemschut, waarvan hij vele jaren lid was geweest. Heemschut was n.1. ook accoord gegaan met de versmalling, hetgeen de nestor van de Alkmaarse historici een onverteerbare zaak vond. In de jaarvergadering van II april 1973 kwam het tot een felle botsing tussen een aantal verontruste leden o.l.v. mr. H. Schiphorst en de voorzitter. Schiphorst: Oud-Alkmaar had voorop moeten staan in de strijd tegen de versmalling. Wat er met het Verdronkenoord ge beurd is, is verschrikkelijk". Hans Koolwijk hekelde het weinig slag vaardige beleid van Oud-Alkmaar. Het bestuur was te lief voor de gemeente en liet zich teveel via onderonsjes inpakken. Oud-Alkmaar had het Oostelijk Stadsdeel al opgegeven, maar het is de S.O.S.-groep geweest die deze wijk gered heeft. De voorzitter gaf toe, dat de vereni ging te laat gereageerd had. Maar iedereen was te laat. ,,En in zo'n situatie moet je je dan afvragen of het nog wel zin heeft je er radicaal tegen te verzetten, of dat het niet beter is de voorgenomen versmalling zoveel mogelijk terug te dringen. Bovendien. Heemschut heeft in 1954 demping kunnen voorkomen door een versmalling toe te staan. Nu waren wij daaraan gebonden en konden we niet terug". Ook had de voorzitter kritiek op de gevolgde procedure: ,,Er wordt jaren tevoren door de Raad een plan aangenomen zonder dat de leden zich de konse- kwenties blijken te realiseren. Het Verdronkenoord blijkt een streepje van enkele milimeters dikte te zijn en slechts een deskundige kan na nauwkeurige meting tot de conclusie komen dat de gracht versmald is". In deze kwestie speelde mee het verschil van inzicht omtrent de te volgen taktiek. Een van de verwijten van mr. Schiphorst was het ont breken van elk initiatief bij het bestuur om tot samenwerking met andere groepen of personen te komen. En het lid Lind betoogde: „Een vol jaar geleden verkondigde het bestuur van Oud-Alkmaar zich strijd baarder te gaan opstellen. Voor de resultaten begeve men zich naar het Verdronkenoord. De vlekken op het blazoen zijn historisch onuitwis baar". De voorzitter antwoordde, dat Oud-Alkmaar geen actiegroep is en het ook niet wil zijn, maar meer ziet in overleg door middel van 104

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 4