oud alkmaar 1925-1975 (6) W. A. FASEL In de jaren I968 en I969 vroegen vooral kleinere problemen de aandacht. De stichting van een historische sectie, die zich zou gaan bezighouden met historisch onderzoek, alsook de cursus Oud Schrift, vonden door gebrek aan belangstelling geen doorgang. Ook doken de „open plekken in de binnenstad" voor het eerst als probleem op en het was Schilstra, die met behulp van de woningbouwvereniging Volks huisvesting (waarvan hij voorzitter is) een antwoord vond, n.1. aan de omgeving aangepaste nieuwbouw. Volkshuisvesting zou zich in de ko mende jaren eveneens zeer verdienstelijk maken door het opkopen en restaureren van panden. Ook werd in het jaarverslag van 1969 geschre ven over ..de dreiging die uitgaat van de Grootwinkelbedrijven t.a.v. het historisch stedenschoon, met name aan de Oudegracht". Een goede verstaander heeft aan een half woord genoeg; het was C. en A. die werd bedoeld. Het jaar 1970 zou van grote betekenis voor Alkmaar blijken te zijn. Burgemeester H. J. Wytema verzocht op 6 maart eervol ontslag en zijn opvolger was drs. R. J. de Wit. Ieder die weet hoe moeilijk het is een ambtelijke machine, die eenmaal op snelheid is gekomen, te stuiten, zal bewondering hebben voor de wijze waarop drs. De Wit de Egmon- derhout voor de Hoefbewoners redde. Door de aanleg van de Westelij ke Randweg want daar was het tenslotte allemaal om begonnen werd Alkmaar tevens uit de sfeer van kleinschaligheid en benepenheid van een krotje afbreken hier en een doorgangetje maken daar gehaald. De ring- of randweg, die na een decennialang pleidooi van Oud Alk maar eindelijk aanvaard was en sedertdien met een traumatisch aan doende onwrikbaarheid op de Kennemer- en Geestersingel lag geplakt, werd onder het bestuur van burgemeester De Wit met een forse zwaai opgepakt en ver buiten de bebouwde kom neergelegd. Ook t.a.v. de Spoorbuurt en het Oostelijk Stadsdeel kwam een radicale ommekeer. Kaalslag en doorbraak waren van de baan. Uiteraard is het niet alles goud wat er blinkt. De slag om het Ooste lijk Stadsdeel werd bevochten door de S.O.S.-groep, bestaande uit mensen uit de wijk zelf. Zo ook in de Spoorbuurt. Ook de verontrus ting over de open gaten in de stad bleef en daarbij voegde zich de onrust over de plannen rond de Grote Kerk. Voor Oud-Alkmaar was er althans de zekerheid, dat zij overtuigd kon zijn van de goede wil van het gemeentebestuur. Dit resulteerde in een nauwer en hartelijker con- 103

Oud Alkmaar | 1977 | | pagina 3