beverlandt en de westbeverkoog J. BELONJE Nu de kranten de laatste tijd niet ophouden onze aandacht te vragen voor de West-Beverkoog. een sedert 1872 gereglementeerd poldertje ten noord-oosten van onze stad. kan het wellicht zijn nut hebben om hier iets mede te delen over de herkomst van die naam. Het is bekend, dat voor de bedijkers van de Heer Hugowaard uit 1624 bij hun onderneming het feit een bizondere aantrekkelijkheid heeft gevormd, dat het meer waarop de keuze gevallen was over het algemeen slechts een geringe diepte bezat. Want in tegenstelling met wat bij verschillende Hollandse meren het geval was, werd het water vlak hier namelijk onderbroken door een aanzienlijke reeks van eilan den en eilandjes. Ik heb van dit verschijnsel onder het aanhalen der namen van de meesten daarvan melding gemaakt in mijn in 1929 verschenen gedenkboek van het 300-jarig bestaan van die polder (bldz. 4/5). Eén van die eilandjes nu was genaamd Beverlandt. Het lag daar, waar de polderkaart ook thans nog de afdeling A. aanwijst, ten zuiden dus van het vroegere eiland de Vlaerdingh en ten oosten van St. Pan- cras. De bedijkers hadden de gronden nodig en zij slaagden erin het terrein aan te kopen voor een som van 1030.dd. 10 oktober 163 1 waarop de rechthebbende twee dagen later volmacht tot transport ver leende ten overstaan van de Alkmaarse notaris H. J. van der Lijn (dl. 43, fol. 64). Zij was joffr. Adriana Burchgraeff, de weduwe van Mr. Daniël Colterman, die tot kort tevoren te Alkmaar in de „Corenstraat" woonde en als baljuw fungeerde van de Nieuw- of Nijenburgen, het grotendeels om Alkmaar zich uitstrekkende rechtsgebied; een zoon was hij van Hans Colterman. rentmeester van Kennemerland, burge meester en raad van Haarlem en van Susanna van Vlierden Daniels- dochter. Het overgedragene was, althans voor een gedeelte, leengoed van de Grafelijkheid van Holland en de verkoopster had het verworven als testamentaire erfgename van haar man, die in de Alkmaarse Grote- of St. Laurenskerk begraven was op 1 juli 1630. Lang had de erflater het Beverlandt als vazal nog niet in zijn bezit gehad, want blijkens de acte verleden voor notaris C. J. Baert te Alkmaar van 3 juli 1637 (dl. 95, fol. 22 vso.) was het hem toen overgedragen door Cornelis Pietersz. Coninck. zich noemende en schrijvende ..Cornelius Petrius Regius" te Zuid-Scharwoude. aan wie het juist tevoren was aangekomen door 39

Oud Alkmaar | 1976 | | pagina 7