oud alkmaar len zijn geweest. Voorts was het niet ongewoon als na de pauze een zan ger, musicus of voordrachtskunstenaar optrad en ook waren er wel twee lezingen op een avond. Dan waren er nog de orgelconcerten in de Grote Kerk en sedert 1943 ook de rondwandelingen door de stad onder leiding van de heren Wortel en Van Drunen. Nauw was de sa menwerking met het gemeentemuseum, voornamelijk voor wat betreft de tentoonstellingen. Bezoek van de leden aan de tentoonstellingen on der de deskundige leiding van museumdirecteur Wortel was een regel matig terugkerend evenement. Tenslotte waren de contacten met de Noord-Hollandse zusterverenigingen veel inniger dan tegenwoordig; of liever, toen bestonden die contacten, nu niet meer. Het is duidelijk, dat Ringers een hoger doel voor ogen stond dan alleen het bewaren van de historische schoonheden van Alkmaar: ..Hierin het streven van Oud-Alkmaar) ligt besloten een taak van wijdere strekking, n.1. het levendig houden van den Nederlandschen geest". Of, zoals Slinger schreef na de zeergeslaagde Vaderlandsche Avond; ..Het was een heer lijken avond, er kwam een eenheid tot uiting, een vredestemming, dankbaarheid, zaamhorigheid, kortom, vaderlandsliefde in den besten zin". Ringers. die in zijn jeugd de Ontzetvereniging nieuw leven had ingeblazen, lijkt iets van die sfeer in Oud-Alkmaar te hebben overge plant. Daarnaast was er het algemeen-cultureel aspect, met zang, to neel. voordracht, muziek, literatuur en zelfs goochelen, dat zich on der zijn leiding wonderlijk wel liet samenvoegen met het streven van Oud-Alkmaar. En waarom ook niet? Als bestuurslid in het jaar 1975 realiseer ik me dat de sfeer, die in voorgaande regelen werd beschreven, het huidige bestuur vreemd is. Als Slinger meldt, dat op 21 juni 1946 een imitatie-kaasdragers-bier avond werd gehouden, waarbij pijpen en bier werden rondgedeeld en een lid een op de Geschiedenis des Vaderlands geïnspireerde poppen- kastvertoning gaf. dan kan ik mij daarin moeilijk plaatsen, noch Schil- stra, Resoort, Meurs en de anderen. Het is een voorbije tijd. maar daarom nog geen beroerde tijd. De verzakelijking en verschraling van tegenwoordig, met bestuursleden die van de ene vergadering naar de andere hollen, aangezien de rest van Nederland televisie moet kijken, is ook niet alles. Misschien moeten wij van onze voorgangers leren om van Oud-Alkmaar weer een gezelligheidsvereniging te maken. Intussen vroeg ook datgene waarvoor Ringers zei te zijn ingehuurd, n.1. het spelen van waakhond, in toenemende mate de aandacht. In 1950 fulmineerde Ringers tegen het plan om de Voordam te dempen. Het motief tot demping was de slechte bereikbaarheid van de vee markt. Het plan ging niet door, hetgeen mede gezien de afschaffing van de veemarkt nog geen 20 jaar later een verstandig besluit was. (wordt vervolgd) 38

Oud Alkmaar | 1976 | | pagina 6