oud alkmaar haald, de twee andere - handel en nijverheid - gelden nog steeds als een reden tot afbraak of verminking. Het plan kwam door geldgebrek ech ter niet van de grond. De oorlogsjaren brachten enige opleving. Op 27 januari 1940 was jhr. van Foreest overleden. Hij was al eerder, n.1. op 3 oktober 1939, afgetreden als voorzitter en op dezelfde dag trad ook mr. G. A. de Lange als secretaris af. Toen de oorlog uitbrak had de Vereniging dus geen voorzitter en geen secretaris. De heer P. A. de Lange werd ten slotte bereid gevonden de Vereniging te leiden. Op 24 december 1940 presideerde hij zijn eerste bestuursvergadering. Secretaris werd de heer W. F. Slinger en een ander nieuw bestuurslid was de heer Th. P. H. Wortel. In die vergadering werd nog geklaagd over het geringe leden tal, dat tot 27 was gedaald. Ook werd het plan geopperd het huis in de St. Annastraat te verkopen, doch daarover werd geen besluit genomen. Het valt op. dat er soms een halfjaar overheen ging eer men weer bij elkaar kwam. In 1941 werd een propagandaboekje met tekeningen van Rein Bankert uitgegeven en op 3 augustus 1942 werden de heren H. Ringers en H. van Drunen als bestuurslid gekozen. Door de komst van de nieuwe bestuursleden veranderde er langza merhand iets. Op 1 oktober 1942 werd een excursie naar Hoorn ge maakt en dit uitstapje beviel zo goed. dat op 15 juni 1943 een reisje naar Enkhuizen volgde, waar de algemene ledenvergadering werd ge houden; het begin van de Pinkster-Drie tochten. Voorts werden plan nen gesmeed voor het houden van een tentoonstelling van bodemvond sten, ook gaf het bestuur opdracht tot het schrijven van een historie spel getiteld ..Alkmaarsch Ontzet" en tenslotte werd een commissie ingesteld, die moest trachten een klokkentoren te bouwen naast de Grote Kerk. Door al deze activiteiten steeg het ledental in 1943 tot 95. In 1944 werden contacten opgenomen met de nieuwopgerichte zus terverenigingen Oud-Edam en Oud-Enkhuizen en het jaarlijks uitstapje zou ditmaal per Alkmaar Packet naar Zaandijk voeren. Het ledental steeg van 95 tot 212. waarvan alleen de heer van Drunen er ruim 100 aanbracht. De klokkentoren bleef ook nu de gemoederen bezighouden. Het lid Bankert ontwierp een houten bouwsel van c. 20 meter hoogte, dat 30.000,zou moeten kosten. Het plan is nimmer gerealiseerd. In dat jaar ook vroeg Ringers, of het niet mogelijk was invloed uit te oefenen bij verbouwingen of nieuwbouw. Het is niet bekend hoe het bestuur hierop reageerde. Wel is het opmerkelijk, dat sedertdien her haaldelijk panden in de stad ter sprake kwamen en het bestuur pogin gen deed om de eigenaren te bewegen verbeteringen aan te brengen. Op 15 maart 1945 overleed de voorzitter P. A. de Lange. Hij liet een bloeiende vereniging van 330 leden achter. In de bestuursvergade ring van 12 april 1945 werd H. Ringers door de leden verzocht het 36

Oud Alkmaar | 1976 | | pagina 4