wildemanshofje colophon Mr. dr. Johan Belonje stond woensdagochtend 17 december in de regentenkamer onder het schilderij waarop Gerrit Florisz Wildeman staat afgebeeld. Een vermogend en sociaal bewogen man die in I 627 in Alkmaar is geboren en op 75-jarige leeftijd overleed. Het schilderij toont een zware grote man die streng het leven inkijkt. Schijnbaar overtuigt van het feit dat hij belangrijke dingen op papier zou laten zetten door zijn notaris. Zijn hele vermogen moest worden gebruikt voor de bouw van een hofje en het voortbestaan daarvan. Het eerste gebeurde en het laatste zouden de regenten twee en een halve eeuw volhouden. Toen was het geld voor de noodzakelijke restauratie en bouwkundige aanpassing op en begon voor het verantwoordelijke ge- stuur een periode van „kommer en verdriet". Aan de dwingende wens van Wildeman in zijn testament vastgelegd dat de „bejaarde weduwen en dochters" jaarlijks van spijs moesten worden voorzien, kon niet meer worden voldaan. In de loop der eeuwen zijn de landerij en en opstallen van Gerrit Florisz. verkocht en omgezet in noodzake lijk en keihard geld om de exploitatie van het hofje jaarlijks sluitend te maken. Twaalf jaar geleden werd het eerste restauratieplan door gemeente en rijk goedgekeurd maar geld ontbrak. De plannen verdwenen in een lade van de regentenkamer. Vier jaar geleden is het uiteindelijk gelukt om de vereiste restauratie-subsidies voor het karwei te verkrij gen. Met deze toezeggingen kon geld worden opgenomen bij een bank en kon aannemer De Geus aan de slag. Juist in die periode kwam de bouwkundige staat van het hofje in opspraak door openlijke kritiek van een bewoonster die een aantal grieven kenbaar maakte. Alles is weer vergeven en vergeten. De bouwkundige accomodatie is aangepast aan onze tijd. Voorzieningen als centrale verwarming, een aparte keuken en douchecel maken de afzonderlijke huisjes tot een zeer aanvaardbaar geheel. Het vervaarlijke beeld van de wildeman met knots boven de ingang vormt een contrast met de man die 250 jaar geleden zijn vermogen aan de gemeenschap vermaakte. Redaktie R. Bakker, P. Boer, W. A. Fasel, K. Komen, H. Koolwijk. Voormeer 26, Alkmaar. Inzendingen kan men richten aan het redaktieadres, zo mogelijk getypt, met 1 regel interlinie. Papier aan slechts 1 zijde beschrijven. Grafisch centrum Hofman. Redaktieadres Bijdragen Druk 56

Oud Alkmaar | 1976 | | pagina 24