nieuwe publicaties drukke doorgaande verkeer over de Bierkade te ontlasten". Uit de omgeving van Alkmaar vindt men in dit boek tekeningen van het huis van de akteur Ton Lensink te Grootschermer, de ou dejaarsavond in Koedijk, de boer derij De Drie Koningshoofden bij Stompetoren, de molendriegang bij Schermerhorn, en een stukje van De Rijp. Het is een aardig boek geworden, maar veeleer ku- rieus dan kunstzinnig: Gerrit Dek ker is bij lange na niet een zo sub tiele Jo Spier, hoezeer hij kenne lijk in diens voetsporen tracht te treden. In december kwam, als een van de laatste uitgaven in het Monumen tenjaar, het boek Molenbouw van de pers. Veertig jaar arbeid heeft het schrijven en tekenen van dit standaardwerk gevergd. Anton Sipman (Anna Pauwlona, 1906) heeft onder andere in Alkmaar aan dit boek zitten werken en het is dus niet verbazingwekkend dat aan de Alkmaarse molens nogal enige aandacht wordt besteed, evenals de voormalige kalkovens. Genoemd worden verder de Vi- aan, de Geestmolen, de Eendracht en korenmolen De Groot. Uitge ver is de Walburg Pers in Zutphen, de prijs is 115, Een herdruk van Alkmaer en des- zelfs geschiedenissen door Gysbert Boomkamp op basis van door Si- mon Eikelenberg nagelaten doku- menten op papier gezet, welke her uitgave een grote wens was van boekhandel-uitgeverij Ter Burg, kon niet doorgaan, omdat het noodzakelijk aantal voorintekena ren niet werd bereikt. HEILOO Nijenburg, Ter Coulster, Witte Kerkje, Willibridusput, De Blin ken, Ypestein, Runxputte, Willi- broduskerk en het Heilooërbos: dat zijn onderwerpen die men aan treft op het omslag van een boekje van mevrouw R. Vennik-Gelder- blom te Heiloo, dat 26 november verscheen onder de titel Schetsen uil het verleden van Heiloo". Me vrouw Vennik schreef op verzoek van de Alkmaarsche Courant een reeks verhalen over de geschiede nis van Heiloo. Sportvereniging Foresters vatte het idee op, die verhalen te bundelen en de op brengst ten goede te doen komen van de bouw van een akkommoda- tie. Uitgever Kruithof te Leeuwar den haakte daar op in. NOORD-HOLLAND In de reeks Nederlandse monu menten in beeld", die Bosch Keuning te Baarn uitbrengt, is het vierde en laatste deel verschenen, een deel over Noord- en Zuid-Hol land en Zeeland. Dit deel is sa mengesteld door E. Elzenga. Het oog is niet met name op onze pro vincie gericht, maar er staan fraaie foto's in van de Waag en de Grote Kerk in Alkmaar, het Slot aan den Hoef, het Sterkenhuis in Bergen en monumenten in Schermerhorn, Grootschermer en Middenbeem- ster. De prijs is vijftien gulden per deel. 53

Oud Alkmaar | 1976 | | pagina 21