nieuwe publicaties Hoewel deze rubriek de be stemming heeft, nieuwe uitga ven te melden, zal men nu en dan een vermelding of bespre king aantreffen van een al wat langer geleden verschenen pu blicatie. Dat is een konsessie die de redaktie doet omdat dit periodiek nog maar zo kort be staat en derhalve nog niet heeft kunnen ingaan op zulke wat oudere uitgaven, die toch in de aandacht mogen worden ge bracht. ALKMAAR De gedurende het Monumenten- jaar 1975 in de dagbladen versche nen reeks ..Monumenten voor de lens", zoals die serie in de Alkmaar- sche Courant heette, verschijnt nu onder de titel „Alkmaar monumen- tenstad" zoals het Noordhol lands Dagblad de wekelijkse afleve ringen betitelde in boekvorm. Een groot aantal belangstellenden heeft geprofiteerd van de voorin tekenprijs van 13,50. Thans is de prijs 18,25, en dat is nóg weinig voor iedere rechtgeaarde Alkmaar der die het zeker wenst te bezit ten. De serie wordt ingeleid met een plattegrond van de stad. Sa mensteller is L. F. M. Landzaat, van het buro Monumentenzorg van de gemeente Alkmaar. Halverwege 1975 verscheen bij Teleboek b.v., Amsterdam, onder het motto Tekeningenen met als ondertitel „Een journalistieke zwerftocht door Noord-Holland" Het is een verzameling prenten uit De Telegraaf, van de hand van te- L. F. M. Landzaat kenaar Gerrit Dekker, die eerder voor de Alkmaarsche Courant werkzaam was. In Alkmaar teken de hij voor dit boek de Accijnsto ren. waarbij hij schreef: „Alkmaar, de stad waar in 1573 de victorie begon, is uit toeristisch oogpunt zeer interessant. De Waag met zijn wekelijkse kaasmarkt-show, de Grote- of St Laurenskerk en ..Het huis met de kogel" zijn dan ook moe voor het poseren van de dui zenden belangstellenden. Maar de vriendelijke, in Renaissance-stijl gebouwde. Accijnstoren uit 1622 aan de Bierkade staat er wat ver geten bij. Het gebouwtje, dat thans de havenmeester herbergt, is in 1924 enige meters verrold en wel zo gelijkmatig dat de torenklok geen moment van slag is geraakt. Het laatste nieuws over de toren is, dat er plannen bestaan om haar opnieuw te verplaatsen om het 52

Oud Alkmaar | 1976 | | pagina 20