de afstammelingen van damianus paleari Of Het beoefenen van genealogie is niet alleen een interessante hobby, maar ook leerzaam. Als het onderzoek maar breed genoeg wordt opge zet, kan men veel te weten komen over de samenstelling van de bevol king in een bepaalde stad of streek. Ook over families in hun onderlin ge relaties zijn interessante gegevens te ontdekken. De redactie van Oud Alkmaar wil van tijd tot tijd een genealogie publiceren, onder andere van z.g. imigrantenfamilies. Maar ook voor andere genealogie ën is belangstelling. Degene, die de redactie te hulp wil komen, is daarom van harte welkom. Van de middeleeuwen af hebben mensen uit Italië zich tijdelijk of permanent in de Nederlanden gevestigd. Er waren kooplieden onder, geleerden, militairen, maar ook kunstenaars en handwerkslieden. De naam Lommerd gaat terug op de Lombarden, die de eerste pandjeshui zen in deze streken vestigden. En zo zijn er meer sporen die naar Italië leiden. Het beroep van stucadoor bijvoorbeeld. De eerste stucadoors in de Noordelijke landen waren rondreizende Italianen. Het waren geen ambachtslieden maar kunstenaars, die beelden en ornamenten uit gips maakten en ze ook beschilderden. Een belangrijk onderdeel van hun werk was het beschilderen van pleisterwerk, zodat het marmer leek. Daarom noemde men hen ook „marmerschilders". In de 18e eeuw, toen de rooms-katholieken meer vrijheid genoten, werkten ze vaak in de schuilkerken, o.m. te Alkmaar. Zo meldt een kroniekaantekening van omstreeks 1735, dat de pastoor van de schuilkerk in de Schouten straat „het houten verwulft in deselve kerck door een italiaensch mees ter genaemt Dominicus, woonagtig in Como niet ver van Milaen, fray W. A. FASEL Vecchiano ligt tussen Lttcca en Pisa 46

Oud Alkmaar | 1976 | | pagina 14