oud alkmaar M7£ geschonken hadden, nog wel enkele malen van eigenaar verwisseld. Totdat het in handen van het „Albert- and Victoria Museum" te Lon den kwam. De deskundigen van dit museum zagen, in tegenstelling blijkbaar tot de Lutherse gemeente van die dagen, wel degelijk de waarde van het meubelstuk in en tot de dag van vandaag prijkt het ook in het Londense museum. „Wat zou nu mooier zijn dan dit doophek weer in de Lutherse Kerk terug te brengen." heeft de heer H. U. Tieleman gedacht. De kerkbe stuurder heeft inmiddels contact opgenomen met het Londense mu seum om te bezien in hoeverre er een mogelijkheid is het terug te kopen. „Als ik maar enigszins een positief antwoord van het museum krijg stap ik op het vliegtuig om in Londen over het terugkopen van het hek te praten." aldus de heer Tieleman. Het herplaatsen van het historische doophek in een totaal herstelde Lutherse Kerk zou een prachtige bekroning zijn van de restauratie, te meer ook omdat het hek de inrichting van de kerk belangrijk zou aanvullen. De restauratie van de Lutherse Kerk omvat onder andere het aan leggen van een vloerverwarming, zodat het hele gebouw in het vervolg beter te verwarmen zal zijn voor kerkdiensten en concerten. Ook de hoge binnenmuren krijgen een grote beurt. Momenteel is men met behulp van pneumatische beitels bezig de oude pleisterlagen te verwijderen. Vervolgens zal een nieuw materiaal op de muren wor den gebracht, waarna een nieuwe pleisterlaag het geheel moet comple teren. De tussenlaag, die komt tussen de stenen en de pleisterlaag, is een nieuwe vochtwerende techniek, die eerder te Zaandam werd toege past. Hèt grote probleem bij gepleisterde muren in grotere gebouwen is altijd het bladderen van de witkalk en het verschijnen van bruine vochtvlekken. Met deze nieuwe methode lijkt dit euvel verholpen te kunnen worden. Inmiddels zijn ook de historische glas-in-lood-ramen uit hun sponningen verwijderd, omdat ook zij zullen worden gereinigd en waar nodig gerestaureerd. Tot slot een woord van lof voor het kerkbestuur en gemeenteleden van de Lutherse Kerk. Gebleken is dat zij een enorme activiteit ont plooien als het erom gaat geld te verzamelen voor de restauratie van hun kerkgebouw. Daarvoor werden veel concerten georganiseerd en andere activiteiten ondernomen. 24

Oud Alkmaar | 1975 | | pagina 8