lutherse kerk itauratie R. BAKKER Een van de belangrijkste restauratieprojecten dat het afgelopen jaar daadwerkelijk ter hand genomen is, is wel de grote opknapbeurt voor de Lutherse Kerk. Het statige kerkgebouw op de hoek van de Oude gracht en de Baangracht is momenteel in de sloop-fase. Alleen het fraaie, in 1754 gebouwde orgel staat nog op zijn plaats en wordt door spaanplaat-schotten beschermd tegen vuil en andere schadelijke invloe den, die een ingrijpende restauratie nu eenmaal met zich meebrengt. De restauratie van de Lutherse Kerk zal in het midden van het volgend jaar afgerond zijn. Dan is het godshuis, stammend uit 1692, weer in zijn oude glorie hersteld. Een doorn in het oog van het huidige kerkbestuur is nog altijd het ontbreken van dat, wat altijd wordt beschouwd als het mooiste meu belstuk dat ooit in de Lutherse Kerk gestaan heeft; het uit 1692 date rende doophek. Het schitterende eikenhouten doophek met drie kope ren bogen boven de deuren, werd ter gelegenheid van de inwijding van de Lutherse Kerk in 1692 door een aantal gemeenteleden aan de kerk aangeboden. In 1875 was de toenmalige predikant van de kerk klaar blijkelijk op het meubelstuk uitgekeken, want hij liet het in de consis toriekamer plaatsen. Vier jaar later werd het opnieuw verplaatst, zij het nu definitief. Voor 285,— werd het eikenhouten gevaarte van de hand gedaan aan een koopman in oudheden, die het op zijn beurt, met een forse winst ongetwijfeld, verkocht aan een Engelsman. Waar schijnlijk is het doophek, dat de gemeenteleden eens aan hun kerk 23

Oud Alkmaar | 1975 | | pagina 7