de waag wordt eindelijk gerestaureerd H. KOOLWIJK In 1968 kwam de restauratie van de toren van het Waaggebouw ge reed. Na vier jaar verdwenen eindelijk de lelijke steigers die voor de restauratie een noodzaak waren. Wie dacht dat het Waaggebouw na deze bouwkundige ingreep weer in goede staat zou verkeren, komt bedrogen uit. Een bezoek aan het interieur van de waag, slaat alle verwachtingen de bodem in. Een desolate toestand overheerst, waar in de aangepakte toren schril afsteekt tegen de half vergane vloeren en verrotte balken. Aan deze toestand zal snel een einde komen. Het Monumenten jaar 1975 zal in de analen van Alkmaars geschiedenis ingaan als het jaar van de toestemming tot restauratie van het Waaggebouw. Eén van Alkmaars belangrijkste monumenten. Het silhouet van de binnen stad wordt al eeuwen mede bepaald door gebouw tussen Voordam en Houttil. Zes eeuwen geleden stond op de plaats van het Waaggebouw al een belangrijk gebouw: het Heilige Geesthuis. Een kerkgebouw dat veelal onderdak bood aan armlastige burgers en ..passanten" die in 't Heilige Geesthuis „van aalmoes en spijs" werden voorzien. Het duurde tot enkele jaren nadat de Spanjaarden in 1573 bakzeil haalden, voordat werd besloten het kerkgebouw te verbouwen en uit sluitend te bestemmen tot waaggebouw. Het standpunt „de gebruiker betaalt" werd door de stadsbestuurders met enthousiasme gehanteerd. Degenen, die hun kaas lieten wegen betaalden, natuurlijk weegloon. Gezien de grote hoeveelheden kaas 500.000 pond per marktdag) waren de opbrengsten aanzienlijk. Meer en meer werd het waaggebouw het handelscentrum van Alk maar. Meer en meer ontstond ook de behoefte aan ruimte rond het pand. De beperkte ruimte rond het gebouw werd dan ook met de regelmaat van de klok uitgebreid door het slopen van panden. De lange lijst van slopen en bouwen zullen we u maar onthouden. Een belangrijke verbouwing was die in 1884, toen de voorgevel aan de zijde van de Voordam werd verbouwd. Een argeloze voetganger werd tijdens deze bouwkundige ingreep door een plank getroffen en overleed terplaatse. Het tegeltableau in de voorgevel werd in 1891 aangebracht, terwijl twintig jaar later de alweer gesloopte Klei ne Waag aan de noordzijde van het Waagplein, evenals drie urinoirs, werden gebouwd. De Kleine Waag verdween en een tijdelijk VVV-gebouw verscheen 31

Oud Alkmaar | 1975 | | pagina 15