uit de vereniging DEZAADMARKT Ter aanvulling van het artikeltje van H. Koolwijk over het Luttik Oudorp, meer speciaal over de naam Zaadmarkt, merk ik het vol gende op: De naam Zaadmarkt zal ouder zijn dan de Korenbeurs. Als ik mij wél herinner heb ik indertijd gele zen of gehoord, dat oudtijds op marktdag de boeren gewend waren hun waren uit te stallen op de stoe pen van de huizen. Of zij daar het recht toe hadden, lijkt mij de vraag, maar het was het gebruik. Uiteraard zal dat herhaaldelijk aanleiding gegeven hebben tot ge schillen met de eigenaars en bewo ners van die huizen. Bovendien la gen de goederen daar in weer en wind. Daarom is indertijd maar voorzover ik mij herinneren kan nog vóór mijn tijd (ik ben van 1887) de korenbeurs gesticht, die aanvankelijk in mijn jonge jaren niet anders was, dan een open ruimte, rondom omgeven door een soort open gaanderij, waaronder het graan werd opge slagen, met een brede ingang aan de gracht. Eerst later en ik zou zeggen vrij veel later is de hele ruimte overdekt. De juiste data van een en ander zullen wel zon der veel moeite nagegaan kunnen worden. Van deze gelegenheid maak ik gaarne gebruik om U en de vereni ging Oud Alkmaar van harte geluk te wensen met het initiatief tot het doen verschijnen van een perio diekje. Moge dit de band met de leden verstevigen én verlevendi gen! P. W. de Lange PREN T BRIEF KA A R TEN Een lid schreef ons: „Kort geleden had ik een foto nodig van de vis markt in Alkmaar. In mijn naïvi teit dacht ik daarvan een prent briefkaart te kunnen krijgen in de eerste de beste boekhandel, maar niets bleek minder waar. Ik ben toen geschrokken van het schame le beetje ansichten dat te krijgen is, en de miserabele kwaliteit daar van. Naar de briefkaarten te oor delen is Alkmaar een stad vrijwel zonder historische waarde. Ik her inner mij van vroeger een prachti ge serie foto's van Delemarre, als prentbriefkaart verkrijgbaar; een aantal heb ik er trouwens nog en ik zal ze U hierbij zenden, wel ont vang ik ze bij gelegenheid graag terug. Verder kan ik nog melden dat de uitgave van het fotoboek bij de stadsfeesten in 1954 voortgeko men is uit een oorspronkelijk voorstel om goede prentbriefkaar ten van de stad te gaan uitgeven". Commentaar van de redactie: Wij zijn het volkomen met boven staande brief eens. Wie vandaag aan de dag een ansicht uit Alk maar wil versturen vindt alleen kaarten in ziekelijke kleuren. Lucht en water zijn onwaarschijn lijk blauw, de huizen garnaalrood en voorts treft men de merkwaar digste marsepeintinten aan. Zou het publiek echt geen behoefte meer hebben aan goede zwart-wit foto's, of is het smaakbederf al te ver voortgeschreden? Welke uitge ver doet er eens iets aan? Secretariaat Ver. Oud Alkmaar. Julianalaan 9. Bergen aan Zee. 28

Oud Alkmaar | 1975 | | pagina 12