oud-alkmaar 1925-1975 W. A. FASEL De mens interesseert zich al eeuwenlang voor historie, zoals blijkt uit honderden jaren oude kronieken en geschiedschrijvingen. Ook Alk maar heeft zijn eigen historici, waarvan Eikelenberg. Boomkamp en Van der Woude de meest bekende zijn. Historische verenigingen daar entegen zijn van veel jongere datum en ook de behoefte om oude bouwwerken te behouden en te restaureren is zeer recent. Ongetwijfeld zijn er ook vóór I870 mensen geweest, die het verdwijnen van oude stadsgezichten en gebouwen betreurden, doch zij waren enkelingen die de tijdstroom tegen hadden. De eeuwen door was het vanzelfsprekend dat wat oud en vervallen was plaats moest maken voor het nieuwe. Het Alkmaar van 1300 was anders dan het Alkmaar van 1500 en weer anders dan het Alkmaar van 1700. Het tempo lag toen echter wel lager dan tegenwoordig. Er waren veranderingen, doch zij waren weinig ingrijpend en de wereld rondom bleef herkenbaar. Juist omdat tegen woordig alles massaal moet gebeuren waar gisteren weilanden lagen bevindt zich vandaag een opgespoten vlakte en morgen staat er een nieuwe woonwijk voltrekt de ontwikkeling zich schoksgewijs en leeft men als het ware van de ene sensatie naar de andere. Een dergelij ke grootschaligheid was een eeuw en langer geleden onbekend. Men kan het constateren in de oude kronieken van Alkmaar. Zij tonen ons een wereldje, waarin het planten van een rij bomen of het vernieuwen van een brugleuning interessante evenementen betekenden. Er was wel degelijk nieuwbouw, doch het was doorgaans één huis of één openbaar gebouw, met als gevolg een variatie van bouwtypen en bouwstijlen, die een oude stad zo afwisselend maken. Sterk conserverend werkte ook de bepaling, dat men alleen zijn huis mocht afbreken als men er een ander voor in de plaats zette. Deze bepaling had niets met monumentenzorg te maken, maar diende om de verponding belasting van gebouwde eigendommen) veilig te stellen. In 1808 is deze zo heilzame maatregel buiten werking gesteld. Men mocht zijn gebouw afbreken, mits men de verponding tien jaar vooruit betaalde. „Dit", zo meldt een kroniek schrijver, ..had hier als in andere plaatsen het gevolg, dat er verschei dene huizen, zelfs van aanzien, op de voornaamste grachten werden afgebroken en tot erven gemaakt. Een tweetal prachtige huizen aan de Koorstraat en op het Luttik Oudorp bij de Wortelsteeg en vele anderen 3

Oud Alkmaar | 1975 | | pagina 3