uit de vereniging De eerste lezing met dia's voor het nieuwe seizoen is op 30 oktober 1975, wanneer de heer P. Boer ons hoopt te verrijken met zijn kennis over de „ALKMAARSE MO LENS". Zoals gebruikelijk begint de lezing om 8 uur in de Kleine Zaal van de Harmonie. De geschiedenis van de molen gaat voor Alkmaar terug tot in de 14e eeuw. Tijdens het beleg gingen de meeste molens verloren. Na die tijd ontwikkelde zich echter een geheel nieuwe „molenindustrie". De stadskaarten van Drebbel en Blaeu, respectievelijk van 1597 en 1650 geven op de stadswal een 10 tal molens te zien. In deze eeuw werd door de gemeenteraad twee industrie centra aangewezen ge naamd Noord en Oost. Op deze terreinen waren reeds in de 17e eeuw de houtzaag-, papier- en olie molens gebouwd. In het praatje met een plaatje komen de diverse molens, hun type en hun funktie naar voren. De datum van stich ting, hun verdwijning en hun naam worden hierbij niet verge ten. STA DS WA NDELINGEN Gedurende de afgelopen zomer werd een viertal wandelingen ge organiseerd door de historische binnenstad. Bezocht werden o.a. het Wildemanshofje, het Huis van Achten en de Remonstrantse Kerk in het Fnidsen. Onder deskundige leiding werden gevels bekeken en bizonderheden verteld. Gezien het enthousiasme van de deelnemers hopen wij dat het mogelijk zal zijn deze reeks wandelingen volgend jaar te herhalen. Vooral voor de nieuwe Alkmaar- ders blijken deze wandelingen „aan te slaan". Zij leren hiermede hun nieuwe woonplaats beter ken nen en hopelijk wekken wij be langstelling voor de monumenten in onze goede stad. EEN ALKMAARSE KALENDER De gezamenlijke personeelsvereni gingen van de gemeente geven een kalender 1976 uit. Een zevental oude prenten uit het gemeentear chief zijn ervoor uitgezocht. For maat 16 x 10. Kosten 4,50. Bestellen vóór 1 oktober bij mej. Roobeek, stadhuis Alkmaar, tel. 22077. GIDSEN De rondwandelingen door Alk maar waren een succes. Bovendien leverden ze ons meer dan 30 nieu we leden op. Wij komen echter gidsen tekort. Wie wil zich laten opleiden als gids en twee- of drie maal per jaar een groep door de stad leiden? Opgaven bij de Wan delcommissie, p/a Stationsweg 140. 14

Oud Alkmaar | 1975 | | pagina 14