geweest, en van de twee overigen had er een een andere academische studie voltooid, namelijk Abraham Kuyper, die doctor in de Theologie was. Het negental wordt gecomplementeerd door Hendrikus Colijn, net als Willem Schermerhorn een boerenzoon, en ook weer net als hij afkomstig uit een polder, te weten de Haarlemmermeerpolder. Colijn had geen academische opleiding genoten, maar had niettemin zijn stempel weten te drukken op de Nederlandse politiek tussen de beide wereldoorlogen. Schermerhorn, die in Delft civiele techniek had gestudeerd en daar ook gepromoveerd was, was dus de eerste ingenieur die premier van Nederland werd - en zou tot op heden de enige ingenieur blijven die het hoogste politieke ambt in Nederland heeft bekleed. Maar een andere achtergrond van Willem Schermerhorn bij zijn ambtsaanvaarding was veel opmerkelijker: hij had tot dan toe geen politieke functies bekleed. Vrijwel alle 20e eeuwse premiers hadden bij hun aantreden of al deel uitgemaakt van de Tweede Kamer, of waren al minister in een voorafgaand kabinet geweest. Voor Schermerhorn gold dat niet, en dus dringt de vraag zich op waardoor en onder welke omstandigheden Schermerhorn premier heeft kunnen worden. Met die vraag wil ik mij in deze lezing bezig houden. De 'Zuiderhoeve' aan de Zuidervaart waar Willem Schermerhom geboren is. Uit: 'Schermerhom, een dorp een familie Westfriese geslachten XXXII. Samengesteld door Joop Ludeke. 162

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 6