rbonades en e doordat de een geheim erkhout niet ngevoerd: de \aar het café De kist met loop van het nsen die nog mee. Alleen i mocht niet ari 1985 zelfs aien door de :an elk jaar n Salentijn. •86 (181 deel- :hrama bij de kje om'. Museum De 3e marathon wedstrijd werd gehouden in januari 1987, het aantal deelnemers bedroeg toen 139. Cees Nibbering beter bekend als Harg werd winnaar bij de heren en Jacqueline Oudejans bij de dames. De laatste marathonwedstrijd werd gehouden in februari 1996, aantal deelnemers toen 122, met als winnaar Huub Braas bij de heren en Nel Alles bij de dames. Bij het inschrijven van wedstrijden hebben we over belangstelling dus niet te klagen. Vooral in de weekenden komen we ruim boven de 100 deelnemers per wedstrijd. We hebben vele varianten bedacht op het ijsbalgooien zoals bedrijfsbalgooien, paal treffen, koppelbalgooien en natuurlijk het eerder genoemde marathon ijsbalgooien. Uit het archief De Rijper IJsclub heeft een behoorlijk archief en uit diverse kranten knipsels blijkt dat het ijsbalgooien altijd 'n gezellige bezigheid is geweest. Er werd vroeger zelfs al gegooid om wisselbekers. Even 'n citaat uit 'n krant (waarschijnlijk de Waterlander) uit 1951: Kampioenschap van De Rijp 1951 (88 deelnemers). Wanneer het schaatsenrijden al lang niet meer mogelijk is gaat het balgooien nog rustig door. Vijf centimeter water op het ijs is geenszins een beletsel voor de Rijpers. Machtige werpers waren er vroeger onder de Rijpers, zowel onder de notabelen als de gewone arbeiders. Broederlijk streden de pastoor en een kalkbrander naast elkander tegen de burgemeester en een vissersman. Iedere strijdformatie had een belangstellend, adviserend en kritiserend gevolg van balgooi enthousiasten. Zolang de Eilandspolder niet verkaveld is, zolang zullen Rijpers de grote ballen om de eilanden jagen. In het jaar 1951 mag het ere metaal dus pronken ten huizen van dit ijverige bestuurslid G. Taam van de Rijper IJsclub. Dus in De Rijp levert een pittige winter niet alleen veel schaatsplezier op. Zodra de Gouw, De Drie Dirkjes, Molensloot, Langesloot, Jodenkerkhof etc... dichtgevroren raken leven de Rijpers zich uit in hun geliefde sport "het ijsbalgooien De laatste balgooiwedstrijd dateert alweer van januari 2003, dus wat zou het toch mooi zijn als we weer eens een rondje "Jodenkerkhof" konden gooien. Namens de Rijper IJsclub Piet Slooten en Harrie Vredevoort Wij geven de pen door aan de vrijwillige brandweer van Graft-De Rijp. tolletin 209

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 57