Een gespleten tong voor lasteraars Vorig jaar kreeg Vrienden van de Grote Kerk in Schermerhorn van een mevrouw in Twisk een handgeschreven boekwerk uit 1803, geschreven door Hendrick Cornelisz Weeshoff en een boekwerkje uit 1878 van de hand van Jb Blaauw Azn uit De Rijp. Enig onderzoek in het Regionaal Archief in Alkmaar leerde dat het eertgenoemde boekwerk (handschrift) oorspronkelijk in het bezit was van mevr. Otsen-Hop in St. Pancras. Het laatste werk bevat 'bijzonderheden de Hervormde Kerk te Schermerhorn betreffend'. De Oudheidkundige Vereniging 'Het Schermeiland' waardeert het zeer dat het bestuur van Vrienden van de Kerk beide documenten aan haar heeft toevertrouwd. Met name het boekwerk van Hendrick Weeshoff heeft een dermate zeldzaam karakter dat overwogen moet worden of het Regionaal Archief in Alkmaar niet de juiste instantie is om voor bewaring en conservering zorg te dragen. Die keuze zou uiteraard ook van groot belang zijn voor het toegankelijk maken voor een groot publiek. In dit artikel iets over het boekwerk van Hendrick Cornelisz Weeshoff. Wie was Hendrick Cornelisz Weeshoff? Hendrick Cornelisz Weeshoff werd in 1736 geboren, als zoon van Cornelis Hendriksz Weeshoff. Het geslacht Weeshoff was er een met vele huisschilders. Een broer van Hendrick was de grootvader van de eerste drie Weeshoffen waarvan bekend is dat ze ook op artistiek terrein actief waren. Klaas Weeshoff (1823-1896), Dirk en Hendrik. Het boek dat Hendrick Cornelisz Weeshoff in 1803 schreef is gevarieerd van samenstelling. 'Dit boek hoort toe Hendrick Cornelisz Weeshoff' De belangstelling van Hendrick Weeshoff was breed. Een greep uit de onderwerpen in zijn boek: de kerkbouw in Schermerhorn en een kroniek van de kerk; een predikantenlijst; de grote brand in 1699; de tegenwaarde van 1 mud rogge; stichtelijke verzen en teksten; geneesmiddelen voor zieke koeien; een lijst in dichtvorm van de huizen met hun bewoners van Schermerhorn op 1 okt. 1787. Een paar rijmen uit het boekwerk en een bijdrage aan dierenwelzijn. Gespleten tongen Een nuttig advies Waren alle tongen gespleeten Die meer wil verteeren Die kwaat spreekt eer sij het weten Als hij kan genereren Daar sou menig lasteraar Die neemt van dag tot dag af Aan iedereen sijn openbaar En geraakt dan tot den bedelstaf 202

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 50