De tweede ontstond op den 11 November des jaars 1657 waar door 70 of 80 huizen wierden verslonden. De derde was in het jaar 1674 op den 25 July, die 73 zoo woon-als pakhuizen door zynen gloed verteerde,zoo dat dit Dorp in ruim twintig jaaren by na geheel door het vuur is vernietigt geworden en echter zoo fraai hersteld dat het zelve schynt als een Phenix uit zyne assche verrezen te zyn Waarmond spreekt dan waarderende woorden over de Rijpers. Het is in t kort door welvaart opgestegen De inbooreling toont door verscheide wegen Zyn wakk ren aart om 1 huis wel voor te staan. Deez zoekt zyn winst in hennip, die in 't graan, Een ander voegt zich by de maatschappyën Dergroote-en die kleene visscheryën, De Haring- en de Walvisvangst. Deez weet Zyn voordeel in t verzorgen van de vleet En 't ma aken van kwarteelen uit te vinden. Een vyfde duiftzich t bouwen onderwinden Van Schepen en het geen daar toe behoort. Een zesde zet zyn winkelneering voort Van lyftogt voor een menigte van zielen Die zich vol vuur begeeven op de kielen Geschikt naar t Noord, daar de Ysbeer afgevast Van honger huilt en in dien nood en last Zyn eigen bloed tot onderhoud moet zuigen. En zo gaat het nog een poosje door. Waar met enige minachting eerder werd gesproken over andere Eilandbewoners daar weet Claes Bruin nu van geen ophouden om de nijvere Rijpers de hemel in te prijzen en ik denk dat veel Rijpers toen en nu toch raar opgekeken zouden hebben bij de vergelijking van De Rijp met het Paradijs. De werkelijkheid was dunkt mij toch iets anders. De rondtocht om de Eilandspolder is hiermee nu wel afgesloten en ik besluit weer afscheid te nemen van het gezelschap. Ik berg het beduimelde exemplaar uit 1731 weer op in de donkere lade waarin het jaren lang gelegen heeft. Tot een van mijn nazaten er wellicht zich weer in gaat verdiepen en er met geheel andere ogen naar kijkt. Hans Keuning 196

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 44