instortewanneer men om de goede gelegenheid deze plaats verkoor, alwaar al in het jaar 1502 een Kapelletje gebouwt was, dat in het jaar 1614 was vergroot, daar na afgebroken en twintig jaaren later deze Kerk gebouwt wierd en word na die geruïneerde Kerk genoemt Noordschermer, daar egter Schermerhom mede moet onder begrepen worden. In het jaar 1699 verbrande hier seer schielyk drie en zestig huizen en in het jaar 1730 wierd door de Rekenkamer van Holland de Heerlykheid van Noordschermer, Schermerhom en Westmyzen verkogt en waren koopers de Regenten der Stad Alkmaar voor 19200.— Groot Schermer wierd met Schermerhom van het jaar 1574 tot 1620 door een Predikant bedient, dog toen gescheiden zynde, bleef de Predikant in de laatste plaats en verkregen vervolgend ieder een byzonder Leeraar. Hij kon het dus weer niet laten om te verhalen van de gesteldheid der kerken en het lijkt er zo langzamerhand dan ook op, dat hij zijn informatie over de plaatsen, die op deze tocht werden aangedaan, grotendeels bij kerkelijke instanties vandaan haalde. Om de tocht rond het Schermereiland te voltooien moest nu de weg langs de Beemster ringvaart zuidwaarts worden gekozen om zo bij De Rijp te komen, het grootste dorp op hun wandeltocht. In het epos van Claes Bruin wordt weer Weetlust opgevoerd, die vraagt waar de naam van dit dorp vandaan komt. Waarmond antwoordt hem: Men weet niet recht wat deze naam beduid, Of ze uit een rups, of vaart, ofrypheid spruit Van vruchten en van welvaart en vermogen. Doch hoe tookzy, lis waardig te beöogen, Terwyl de sloep van 1 andere einde ons wagt. Weetlust: De wedergaê der nettigheid en pracht Van Broek zien wy ook by deez 'borgers praaien. En Waarmond weer: Om de oorsprongk van zyn voorspoed af te maaien. Zo weet ik het ais Broek ook handel dryft, Waar van dit land door 's hemels gunst bekiyft. Op een vorige wandeling had Broek in Waterland al een overweldigende indruk gemaakt op onze wandelaars, vandaar dat Waarmond daaraan refereert. En dat het hier om andere koek ging dan andere plekken op het Schermereiland laat ook Gerrit ons uit zijn aantekeningen blijken. Een schoon Dorp op het Schermereiland naby Graft gelegen, waarmeede het weleer vereenigt was. Het nam, voor zooveel bekend is, eerst omtrent 194

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 42