En opgetooit, vol vroolykheid daar vinden. De jongman, die zich wil in d Echt verbinden Word eindelyk, na dat hy ieder maagd Bezichtigt heeft, van iemand afgevraagt. Die Maakkoop is, wie hy heeft uitverkoren Waar op hy hem zyn keur dan stil doet hooren. De Makelaar stelt zyne zinnen schrap. Op hoop van winst, en sluit die koopmanschap, Terwyl den tyd met rooken, drinken, zingen En speelen word door deeze dorpelingen Van ieders kunne in blydschap doorgebracht. De vryer, die dus naar een huwlyk tracht En echter van zyn oogmerk word versteeken, t Zy door des maagds onschoonheit of gebreken, t Zy dat hy is veranderd van beleid, Moet alles, wat in deeze plechtigheid Verteert is, uit zyn eigen beurs betaalen. Daarvan heeft Weetlust niet terug. Het sterkt onze Gerrit eerder in zijn ideeën, die hij al eerder over de bewoners van deze streken heeft geuit. Worden bruiden net als het vee bij handslag verkocht? En zijn er makelaars die daar voordeeltjes uit plukken? Hij walgt van dat 'plomp en boersch beminnen". Zedenlust wijst hem er dan fijntjes op dat het in de steden vaak niet beter is gesteld, waar men ook alles kopen kan voor geld. Hoe dikwils moet een maagd slegts met den mond Niet met het hert door dwang het jawoord geeven Aan iemand, die niet anders is bedreven, Dan in de kunst van woeker, door zyn goud. Dies zynen schatniet hy de juffer trouwt. Anders dan het boek doet vermoeden was er tijdens hun bezoek aan Schermerhorn geen Pinksterbloemoptocht en liepen zij het rustige dorp in, waarbij Gerrit weer van zijn bij elkaar gezochte kennis kon gewagen. Schermerhom op het Schermer Eiland, byna aan het uiterste einde, tusschen de Beemster en Schermermeer, een vermakelyk en wel bewoont Dorp, waar veel doortogt na Alkmaar is, zo ook na de beide groote Meeren, tusschen welke het gelegen is. Wegens de Kerk zoo was die der Parochie, die, welke nu in ruïn in het veld legt, en in het jaar 1612 door een storm 193

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 41