plaats is) toegestaan een dyk te maken binnen deszelfs Schout-Ambacht. Dit Dorp verkreeg in het jaar 1456 Kenmerrecht. Wat haar geringheid belangt kan omstandig gelezen worden in het Kronykje van JA.Leegwater. Het verkreeg nevens Schermerhom al in het jaar 1574 een Predikant tot aan het jaar 1620 wanneer ieder eenen byzonderen verwierf. Helaas weet Gerrit (Weetlust) niets over het bestaan van een Raad- en een Rechthuis, althans hij rept er niet van. Of zal hij gedacht hebben dat iedereen dat maar zelf moest uitvogelen uit Leeghwater s boekje? Er werd kennelijk stug aan doorgestapt want: Wat land is dit vroeg Weetlust aan Waarmond, die hij toch kennelijk als de echte gids van het gezelschap beschouwde. Of misschien stelde hij, ter wille van de mogelijkheid voor Claes Bruin om zijn dichtwerk verdere voortgang te doen vinden, deze vraag wel. Het Schermmeirdroog gemalen omtrent een eeuw geleên, was het antwoord van Waarmond. Dat Gerrit niet met genoegen naar de omgeving keek blijkt uit het antwoord van Weetlust: Ik zou dit land wel tot myn woonplaats wenschen, Maar zelden vind men wysheid by deez menschen. Dit volk is plomp en onbeschaaft en dom Onkunde heerscht in zyn bedryf alom. Nu komt Zedenlust (zijn neefje) in het geweer: Wat wilt ge met dat woord van wysheid zeggen Dat dient gy ons wat klaarder uit te leggen Waar in is t dat haar eigenschap bestaat Maar dat is boter aan de galg gesmeerd bij zijn oom. Met de nodige eigenwaan gaat hij verder: t Is wetenschap, het edelste cieraad. Die onderscheid maakt tusschen mensch en dieren. Zy, die t gemoed met dit juweel verderen. Die mogen naar den hoogsten lofkrans staan. Zy voert den geest verr boven zon en maan En leert hem in den wissen loop der sterren. Waardoor hy veel geheimen kan ontwerren. Zy onderzoekt de werking van natuur, Zy kent de kracht van water, lucht en vuur, Zy weet door kunst de hemelkloot te meeten 189

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 37