Ze waren nauwelijks over de brug het dorp ingelopen of Gerrit kwam met zijn "Weetlustige" toelichting: Dit Dorp, gelegen op het Schenner-eiland wierd nevens het zuideinde van Schermer, in 't jaar 1347 verweezen in een boete van twee honderd Ponden Hollands voor een misdaad tegen den Graaf begaan, en tien jaaren daarna, gebood de Graaf, dat de Krommenyerdam mede zoude beschouwt worden door twee Heemraden uit Graft In het jaar 1404 verkregen de inwoonders van Hertog Aalbregt haar voornaamste Hantvest en wierd daar in uitgedrukt, dat zy in geestlyke rechten niet verder als tot haar Parochiekerk mogten gedaagt worden. Wat belangt het Maagh-beeld en Haarterechten, die vonnissen moesten gewezen worden, na Kamerrecht, in hunne Vierschaar tot Haarlem. In het jaar 1575 kwamen de Spanjaarts, honderd en -vyftig man sterk, op het eilant doch wierden dapper afgewezenechter namen zy drie schuyten en de schouwe van de Vuile Graft mede. Het Dorp Ryp onder deze Ban behoort hebbende wierd daar van afgezondert in het jaar 1607 en wierd by de Staten van Holland gelast, dat de Regeering van Graft zoude bestaan uit veertien Vroedschappen en vyf Schepenen, waar toe Graftdyk en het Noordeinde ieder zyn deel zoude benoemen, ook de schikking over de Kerkelyke goederen, Kostery en andere zaken. Het viertal stond inmiddels voor de kerk waarvan sprake was, maar hun oog werd nog meer getrokken door het er naast staande gebouw met zijn trapgevel en kleine bordeschtige ingangen. Maar ook hierover wist Gerrit het een en ander te melden. Graft dus een Rechtsgebied op zich alleen hebbende deed in het jaar 1613 een nieuw Raadhuis bouwen. En vervolgde hijIn het jaar 1705 ontstond door onvoorzichtigheid van een Huisman hier een 'zwaaren brand waar door wel drie-en-veertig huizen verteert wierden. M van het jaar 1574 tot 1643 wasdit Dorp in het Kerkelyk met Ryp vereenigt. maar zedert heeft het een Predikant voor zich alleen behouden. Langs de Sapmeer ging het vervolgens noordwaarts door Noordeinde naar Grootschermer. Voor ze via de Noordeindermeerdijk het dorp bereikten had Weetlust al weer het nodige van zijn kennis gespuid aan zijn drie metgezellen. Dit Dorp ook Schermer genoemt is mede gelegen op het Schermereiland, welk eiland aan deeze plaats zyn naam verschuldigt is. Schermer was al bekent omtrent het jaar 1062 waar onder weleer Schermerhom en het oude Schermer vervallene Kerkje behoorde, waar van agter breeder. In het jaar 1356 wierd aan die van Graft en 1 zuideinde van Schermer (dat deeze 188

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 36