Gelyk ge van de Purmer hebt gezegt? O ja ,zei Waarmond .en t dorp dat daar ter zyden legt Is Knollendam, ofNoortdam, opgeslaagen. Toen t graafschap was van Holland opgedraagen Aan Floris, die van naam de vyfde was. Besef nu eens, hoe groot de waterplas In dit gewest geweest is, eert met dyken Bezet was, daar de zeegolf voor moet wyken Op dat ogenblik kwam Gerrit, die mogelijk onder de toepasselijke naam Weetlust aan deze Arkadia deelnam aan het woord met zijn kennis van de plaatselijke omstandigheden. STA RN ME ER. Dit Meir maakt met Kamerhop één bedyking uit, die aangevangen is door de Regeerders van de Dorp Ryp. die op de klagte van het geringe inkomen hunner Kerkdaar toe octrooi in t jaar 1632 verkregen, om dezelve binnen vier jaaren te verrichten, welk octrooi in het jaar 1639, verbetert zynde, kreeg zulks zyn volkomen beslag, en geschiede op zeker vastgestelde voorwaarde, volgens de kavelinge op het Raadhuis van de Ryp te zien, in het jaar 1643 wanneer de Stammeer omtrent zes- hondert-en -veertig, en het Kamerhop omtrent vier-en -vijftig Morgens groot wierd bevonden. De schreden richtten zich toen naar Westgraftdijk en ook daar kwam Gerrit al gauw met zijn genoteerde kennis op de proppen: G RAFTDYK of Westgraftdyk is gelegen op het Schermer-eiland, tegen de zoogenoemde Vuile Graft en Stammeer, aan het water de Graftdyker Moor. Het behoort geheel onder Graft en is waarschynlyk een afzetsel van het zelve. De inwoonders geneeren zich veel met spinnen van gaaren tot zeildoek en haringnettenzommige zyn Rol-of Zeildoekreeders en Kaasmakers, eenige vaaren op Groenland en elders. Schoon haar Kerk eerst gemaakt wierd in het jaar 1651 .Zo wierden zy echter al van het jaar 1647 met Oost-Graftdyk door een Predikant bedient, doch drie jaar daarna van haar scheidende, heeft ieder een Leeraar voor zich alleen bekomen en wierd vóórhaar derden Predikant in het jaar 1653 in deze plaats beroepen Emanuel Nieuwentydvader van de nooit genoeg beroemden Purmerender Burgemeester Bemhard Nieuwentyd, om zijn voortreffelyk boekgenaamt Het recht Gebruik der Wereldbeschouwing tot overtuiging der Ongodisten en Ongeloovigen. Deze Heer is in dit dorp gebooren. Byna op dezelve hoogte van het Stammeer, legt Oostgraftdyk meest bekent met den naam van Oosterbuurt. Volgens een opschrift wierd 186

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 34