Op één van de gevelstenen in het monumentale handelshart van de stad, het Bergkwartier, wordt heden en verleden uitgebeeld. Sint Nicolaas als schutspatroon van de Deventer zeelieden, die o.a. stokvis uit het Noorse Bergen vervoerden, en de geldbuidel van mevrouw Klompé die geschonken werd ter restauratie van het Bergkwartier. De steen is te zien in de buurt van de voormalige Sint Nicolaaskerk, nu Bergkerk geheten. De rest van de geschiedenis in het kort. Geschiedenis Op de plek waar Deventer nu ligt woonden al mensen vanaf de 8e eeuw. De IJssel speelde een belangrijke rol voor jagers, vissers, boeren en veehouders, die zich vestigden op de oever. Waarschijnlijk is de stad gesticht door de later heilig verklaarde Angelsaksische missionaris Lebuïnus (Liafwin), die in 768 de IJssel overstak, en een houten kerkje bouwde op de plek waar nu de naar hem genoemde Grote of Lebuïnuskerk staat. Het is zelfs mogelijk dat Deventer zijn naam dankt aan het stadje Daventry in Engeland, waar St. Lebuïnus vandaan zou zijn gekomen, of naar een met hem meegereisde bevriende monnik met de naam Davo. Deventer bleef een religieus centrum binnen het bisdom Utrecht, en ontwikkelde zich tot de hoofdplaats van het Oversticht. Tussen 1000 en 1500 werd Deventer dus een bloeiende handelsstad, die deel uitmaakte van het Hanzeverbond. De stad was ook een havenstad, grote schepen konden aan de kade aanleggen. De Schipbeek mondde vroeger uit aan de zuidkant van het centrum en vormde een natuurlijke haven. Ook werden er vanaf deze tijd vestingwerken gebouwd om de stad te kunnen verdedigen. In 1559 werd de stad voor enkele decennia zetel van een rooms- katholiek bisdom. De stad was een belangrijk centrum voor religieuze hervorming, met name doordat het de geboorteplaats is van frater Geert Grote, grondlegger van de beweging van de Moderne Devotie die van grote invloed was op Thomas a Kempis en later op Desiderius Erasmus. Alexander Hegius, de belangrijkste leerling van Rudolf Agricola, was rector van de Latijnse school in Deventer van 1483 tot 1493. Erasmus 178

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 26