ii mii—WlMmi i mij De najaarsexcursie naar Deventer Op 22 september vond de jaarlijkse najaarsexcursie plaats, dit jaar naar Deventer. Twee en vijftig trouwe leden hebben aan de excursie deelgenomen, aangetrokken door de naam die onze vereniging in dit opzicht heeft. Zij kwamen niet teleurgesteld uit. Michèle Tromp had zich weer voortreffelijk van haar taak gekweten, waardoor alles op rolletjes liep. En Deventer was (en is) zeer de moeite waard. Het belang als hanzestad Ontstaan uit de samenwerking tussen Noord-Duitse kooplieden groeide het Hanzeverbond in de I4e en 15e eeuw uit tot een economische machtsfactor waarmee terdege rekening moest worden gehouden. Tijdens de bloeiperiode waren ruim tweehonderd steden lid van dit handelsverbond rondom de Noord- en Oostzee met verbindingen tot in Spanje, Portugal en Italië. De handelsstroom bestond uit artikelen als zout, granen, hout, bier, wijn, laken, bijenwas en pelzen. De zee en rivieren vormden de belangrijkste schakel in het vervoer. Dit mede dankzij de ontwikkeling van de kogge, tot de 15e eeuw het belangrijkste handelsschip. Deventer speelde een prominente rol binnen de Hanze. Jaarlijks werden er maar liefs zes jaarmarkten georganiseerd, die elk meerdere dagen duurden. Kooplieden uit heel Europa kwamen dan richting IJsselstad hetgeen met name in de 14e en 15e eeuw leidde tot een flinke toename van de welvaart. Het was ook de periode waarin koopmanshuizen werden gebouwd met de bekende Hanzegevels, naar voorbeeld van de belangrijkste (Duitse) Hanzestad, Lübeck. Deze gevels zijn te herkennen aan de zogeheten pinakels, torentjes, die een kwartslag gedraaid op de gevels staan. In de stad vindt u dan ook tal van gerestaureerde gevelstenen die vertellen over de historie van de diverse gebouwen en hun inwoners. 177

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 25