redevoering voor Landbouw en Maatschappij gehouden, en één discussiebijdrage geleverd aan het blad ervan. Maar Schermerhorn stuk is vooral van belang, omdat hij zo helder en beknopt aangaf waarom hij eigenlijk in de Eerste Kamer voor nationalisatie van de grond had gepleit. Schermerhorn schreef: 'Ik heb namelijk dit pleidooi voor staateigendom van landbouwgrond niet gehouden uit een of andere socialistische overtuiging, maar omdat dit lag in het verlengde van mijn vroegere standpunt. Wie zich thans realiseert wat er gebeurt bij vererving in boerenfamilies, waar bij voorbeeld een boerderij van 150.000 gulden waarde (30 hectare land met een goed huis) in handen moet komen van een van de kinderen, die daarbij misschien vier broers en zusters moet uitkopen voor samen 120.000 gulden, kan zich voorstellen dat een dergelijk boerengezin heel wat gelukkiger af zou zijn, indien de boerderij eigendom van de staat, een verzekeringsmaatschappij en dergelijke zou zijn.' [einde citaat]. Daarmee, dames en heren, is mijn verhaal werkelijk rond. Ik heb u in het begin laten zien hoe Willem Schermerhorn zowel van vaders- als van moederszijde afstamde van zelfstandige boeren uit de Schermerpolder en van het Schermereiland. In de 19e eeuw waren dit rijke tot zeer rijke boeren geweest, maar door de erfdelingen die zich hadden voorgedaan, was in beide gevallen het familiekapitaal en daarmee het grondbezit verspreid geraakt. Dat betekende dat het landbezit tot een dusdanige omvang teruggebracht was, dat men maar net het hoofd boven water kon houden. Willems vader Teunis Schermerhorn moest bij voorbeeld in de jaren dertig, toen de landbouw in een ernstige crisis verkeerde, financieel door zijn zoons worden gesteund. Willem Schermerhorns pleidooi voor landnationalisatie in 1957 kwam rechtstreeks uit zijn eigen ervaringen voort. Herman Langeveld Na de pauze ontstond een geanimeerde discussie die ongeveer een uur duurde. Uitgebreid kwamen de verschillen tussen Willem Schermerhorn en zijn broer Dirk naar voren. Dirk die als vrijwilliger naar de voormalige Sovjet- Unie ging en daar uiteindelijk terechtgesteld werd. Dezelfde middelbare school, allebei een opleiding in Delft aan de Technische Hogeschool en daarna een totaal verschillende levensloop. Kwam bij Dirk de linkse sympathie vanuit zijn schoonfamilie, de familie Mus, of trok omgekeerd Dirk zijn echtgenote mee? De conclusie was dat het laatste het geval was. Waarschijnlijk via Anton Struik, de broer van zijn oude wiskundeleraar Dirk Struik, kwam Dirk in aanraking met de linkse gedachtewereld. Een contact wat uiteindelijk leidde tot zijn vertrek naar Rusland, samen met Francisca Mus. 175

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 23