bestaan, dan kom ik over een aantal jaren, als ik met mijn onderzoek ook deze jaren bestreken heb, graag nog een keer bij u terug om daarover te vertellen. Nu wil ik nog slechts een element uit Schermerhorns politieke nadagen naar voren halen, omdat daarmee de cirkel van mijn verhaal zich werkelijk sluit. In 1948 was Schermerhorn in de Tweede Kamer terecht gekomen, maar in 1951 verruilde hij de Tweede voor de Eerste Kamer. De reden hiervoor was dat hij inmiddels naar de wetenschap was teruggekeerd, en dus minder tijd aan de politiek kon besteden. Ook daarbij moeten we even kort stilstaan, want het was zeer uitzonderlijk dat een oud-premier aansluitend aan zijn premierschap geen hoge politieke functie ging vervullen als b.v. het lidmaatschap van de Raad van State, maar eenvoudigweg naar zijn vroegere werkkring terugkeerde. Men kan dus zeggen dat Schermerhorn als premier politiek gesproken uit het niets kwam, en ook weer in het niets verdween. Maar het gaat mij nu even om Schermerhorns optreden als lid van de Eerste Kamer in 1957. In dat jaar noemde Schermerhorn tijdens een debat in de Eerste Kamer de socialisatie of nationalisatie van de landbouwgrond in Nederland, dat wil zeggen het in handen van de staat brengen van die grond, een weldaad voor de boeren en voor het Nederlandse volk als geheel. Deze uitspraak haalde Schermerhorn de woedende reactie op de hals van de Christelijke Boeren - en Tuindersbond. Gezien zijn pogingen onmiddellijk na de bevrijding de verzuiling te doorbreken en allerlei verzuilde organisaties niet te doen terug keren, was Schermerhorn toch al bijzonder weinig populair bij deze CBTB. De zaak liep zo hoog op, dat hij zelfs in de Tweede Kamer ter sprake kwam, waarbij mr. Barend Biesheuvel, secretaris van de CBTB, het standpunt van zijn organisatie verdedigde, en ir. Henk Vredeling Schermerhorn in bescherming nam. De zaak wekte zoveel emoties, omdat Schermerhorns aanvallers zich niet ontzagen hem te beschuldigen van bevordering van het nationaal- socialisme. Het toen nog voluit antirevolutionaire dagblad Trouw nam de aantijgingen van de CBTB over, en schreef onder andere (ik citeer): 'De heer Schermerhorn was in de jaren '30 een van de propagandisten van de Bond Landbouw en Maatschappij. Die Bond was een voorportaal van de NSB. De activiteit van de heer Schermerhorn heeft veel boeren, vooral in Drente, in de armen van de NSB gedreven.' Uiteraard kon Schermerhorn deze absurde beschuldiging niet op zich laten zitten. In een uitvoerig stuk verweerde hij zich, waarbij hij het 'een platte leugen' noemde dat hij stad en land afgereisd zou hebben voor Landbouw en Maatschappij. Hij had slechts één 174

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 22