overkoepelende lichamen van het verzet, waar hij onder anderen Drees leerde kennen. Ook deze verzetsactiviteiten droegen ertoe bij dat zijn naam ging circuleren als potentieel naoorlogs premier. Na de bevrijding bereikte deze suggestie ook koningin Wilhelmina, die zelf een groot voorstander was van naoorlogse politieke en maatschappelijke vernieuwing. Door een of meer van haar adviseurs op Schermerhorn geattendeerd, ontbood zij hem naar Anneville bij Breda, waar zij residentie hield. Daar moet zich ongeveer deze dialoog hebben voorgedaan. 'Meneer Schermerhorn, ik wil u, samen met de heer Drees, de vorming van een kabinet opdragen.' Daarop zou Schermerhorn haar, naar zijn eigen latere getuigenis, hebben geantwoord: 'Majesteit, wie in deze put springt, is een verloren man.' Niettemin aanvaardde Schermerhorn, samen met Drees, de formatieopdracht. Doordat het parlement nog niet was teruggekeerd, waren er nog geen Kamerfracties wier instemming met een regeringsprogram verkregen diende te worden. Mede daardoor konden Schermerhorn en Drees betrekkelijk gemakkelijk een kabinet samenstellen, waarin voorstanders van een 'Doorbraak', zoals in Gestel beraamd, ruim vertegenwoordigd waren. Dames en heren, hiermee is het grootste deel van mijn verhaal rond. Ik heb u laten zien hoe Willem Schermerhorn, een eenvoudige boerenjongen uit de Noordeindermeer, minister-president heeft kunnen worden. Beslissend daarvoor waren geweest de gebeurtenissen tussen 1938 en de bevrijding in mei 1945. Door zijn voorzitterschap van Eenheid door Democratie had Schermerhorn zich gemanifesteerd als uitgesproken anti- nationaal-socialist; zijn gijzeling in Sint-Michielsgestel was er het rechtstreekse gevolg van. Cruciaal was vervolgens dat hij onder de gegijzelden de eerste plaats ging innemen, en dat hij zijn rol van kampoudste op indrukwekkende wijze vervulde. Daarnaast was van groot belang dat hij zich in het kamp als uitgesproken voorstander van naoorlogse vernieuwing deed kennen. Tenslotte was daar, na zijn vrijlating uit het Gestelse kamp, zijn optreden in overkoepelende lichamen van het verzet, dat verder aan zijn reputatie bijdroeg. Op de beide hierop volgende fasen in Schermerhorns leven, het jaar waarin hij minister-president was en het daarop volgende jaar 1946-1947, dat hij in Batavia doorbracht en waarin hij tevergeefs trachtte in onderhandelingen met de Republik Indonesia een vreedzame dekolonisatie tot stand te brengen, kan ik nu niet ingaan. Ik merk slechts op dat dit uit politiek oogpunt de twee belangrijkste jaren in Schermerhorns leven waren. Als daarvoor bij het bestuur van de historische vereniging belangstelling zou 173

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 21