zou zijn om na de bevrijding leiding te geven aan een vernieuwd Nederland. Behalve Schermerhorns zozeer gewaardeerde optreden als leider van het kamp zat daar nog een andere, meer inhoudelijke kant aan. Schermerhorn was namelijk een van de deelnemers aan een geheim beraad binnen het kamp over de naoorlogse Nederlandse politieke en maatschappelijke verhoudingen. De deelnemers eraan, afkomstig uit verschillende politieke partijen, werden het erover eens dat er een 'doorbraak' moest komen, dat wil zeggen dat de vooroorlogse partij vorming op basis van religieuze overtuiging niet diende terug te keren, maar plaats zou moeten maken voor een tweedeling in een vooruitstrevende en een conservatieve partij. Van die vooruitstrevende partij wilde de Gestelse overleggroep de kern vormen. Als dragende ideologie kozen zij het personalistisch socialisme, dat de nadelen zowel van het Marxistische socialisme als van het klassieke liberalisme zou dienen te vermijden. Dit personalistische socialisme zou bovendien uitgesproken christelijk gekleurd moeten zijn; het zal duidelijk zijn dat vooruitstrevende protestanten als Schermerhorn en Banning zich hierdoor sterk aangesproken voelden. In december 1943 werd opnieuw een grote groep gijzelaars ontslagen, en ditmaal behoorde Willem Schermerhorn tot de gelukkigen. Vanaf dat moment tot aan de bevrijding leefde hij, om niet het risico te lopen opnieuw gearresteerd te worden, ondergronds, enerzijds op verschillende adressen in Amsterdam, anderzijds ook wel bij zijn familieleden in de Schermerpolder of op het Schermereiland. Tot tweemaal toe viel hij daarbij bijna in handen van de SicherheitspolizeiEenmaal toen de Sipo de vooroorlogse kennis bij wie hij in Amsterdam zat ondergedoken kwam arresteren, maar diens huis niet verder onderzocht, en eenmaal bij wat in de geschiedschrijving bekend is geworden als 'het drama van Houtlust'. Omdat dat laatste drama zich in de Schermer afspeelde, zal ik daarover iets meer zeggen. Ik zal dat zo kort mogelijk doen, ook omdat velen van u het verhaal als zodanig waarschijnlijk wel kennen; mij gaat het uitsluitende om de betrokkenheid van Willem Schermerhorn. Het betrof hier een wapendropping vanuit Engeland en het voorgenomen vervoer van de gedropte wapens naar de boerderij 'Houtlust' aan de Zuidervaart in de Schermerpolder. Bij Rustenburg, aan de noordelijke ringvaart van de Schermer, stuitte de vrachtwagen die op weg was om de wapens op te halen, en die vertrokken was van 'Houtlust', op een vrij grote groep bewapende Landwachters. Een hevig vuurgevecht onstond, waarbij enkele Landwachters gedood en gewond raakten, maar ook de man die de leiding van de transportploeg had, Gerard Veldman. Daarnaast raakte een van de verzetsmensen zwaar gewond; hij viel in handen van de Duitsers, die op het 171

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 19