nadat Willem was afgestudeerd, trouwden Barbara Rook en Willem Schermerhom. Overigens bleek het verhuren van kamers aan studenten een verstandige huwelijksstrategie, want ook de tweede dochter van de weduwe zou een Delfts ingenieur aan de haak slaan. Het andere element uit Willems studietijd waarbij ik kort wil stilstaan is zijn aansluiting bij de Remonstrantse Broederschap, een uitgesproken vrijzinnig kerkgenootschap. Op dit moment kan ik nog niet precies zeggen wat de achtergrond van deze aansluiting is geweest. Mogelijk is Willem via de Vrijzinnig-Christelijke Studentenbond (VCSB) met de Remonstrantse Boederschap in aanraking gekomen, maar daarmee zou het probleem zich alleen maar hebben verplaatst, want waarom heeft Willem, die geen lid was geworden van het Delftse Studentencorps, zich dan om te beginnen bij de VCSB aangesloten? Hoe dan ook, Willem Schermerhorns beslissing lid te worden van de remonstrantse gemeente in Delft - ook Barbara Rook, die van orthodox-hervormden huize was, trad bij haar huwelijk tot deze gemeente toe - was er een voor het leven, want hij zou tot aan zijn dood een meelevend lid van de Remonstrantse Broederschap blijven. Willem Schermerhom leverde uitstekende studieprestaties en vestigde als student de aandacht van zijn leermeesters op zich. Dat blijkt uit het feit dat hij onmiddellijk na zijn afstuderen een aanstelling aan de Technische Hogeschool kreeg als assistent van prof. Heuvelink, die landmeetkunde doceerde. Willem had zich tijdens zijn studie dus op de landmeetkunde geconcentreerd; je zou kunnen zeggen dat dit binnen de Technische Hogeschool het vak was dat het meest direct verbonden was met de agrarische wereld. In deze keuze kwam Willems boerenafkomst dus duidelijk tot uiting. Toen Heuvelink in 1926 met emiritaat ging, volgde Willem Schermerhom, pas 31 jaar oud, hem op als hoogleraar voor de vakken Landmeetkunde en Geodesie. Het was het begin van een glanzende wetenschappelijke carrière, waarin Schermerhom vooral naam maakte, ook internationaal, als pionier van de luchtkartering, het in kaart brengen van gebieden met behulp van foto's vanuit vliegtuigen gemaakt. Schermerhom was niet het type van de geleerde die zich opsluit in zijn ivoren toren, want al vroeg na zijn afstuderen toonde hij een maatschappelijk engagement. Uit zijn studententijd vloeide zijn blijvende betrokkenheid voort bij vrijzinnig-protestantse jeugd- en studenten organisaties; hij trad op als leider van de novietenkampen van de VCSB. Het is leuk om hier even bij stil te staan, omdat, zoals we nog zullen zien, Schermerhom tijdens de bezetting in het gijzelaarskamp St. Michielsgestel 'kampoudste' zou worden; Schermerhom beschikte toen dus al, vanuit de 166

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 10