Boeiend om te lezen hoe kennelijk zwaar wegende kwesties op neutraal terrein moesten worden beslist. Waarbij in dit geval het neutrale terrein de consistoriekamer van de kerk is! En de toezichthouder is de domineeEnig speurwerk in de kadastrale legger door Frans Kuijper leert dat j. Timmer man in 1855 de Roode Leeuw kocht en E. Voerman in hetzelfde jaar de herberg De Vergulde Valk. In de beginjaren van Amicitia waren Timmer man en Voerman dus concurrenten. Aan deze situatie kwam in 1862 een einde toen Timmerman de Roode Leeuw verkocht aan Thomas Roelofs uit Nijeveen. Onduidelijk is wat toen de positie van Voerman was. Huurder van RoelofsIn 1865 verkocht Thomas Roelofs de Roode Leeuw,waarschijnlijk aan Voerman, want in 1867 verkocht Voerman de Roode Leeuw. Aan Pieter Edel. Afrondende informatie: in 1888 verkocht Voerman De Vergulde Valk (aan Comelis Verduin uit de Beemster). In de notulen staat vermeld dat vanaf september 1861 de gewone vergadering bij Voerman plaats vonden. Vanaf mei 1862 voor niets, hij betaalde zelfs drie gulden jaar huur die de Kamer hem het jaar daarvoor betaald had terug. Opgevoerd werd tijdens de derde openbare uitvoering: 'Eene maand uitstel', door T. Wortel, D. de Heer, J. Spruit, J. Paardekoper, C. Bol, R. Scheringa en A. Plas; 'De grap van oom' door J. Bezem, A. Margadant, A. Plas, J. Timmer man en 'Drie minnaars en een bruid' door C. Bol, J. Paardekoper, J. Spruit en P. Alblas. Tenslotte voerde K. Roodenburg nog 'De reddingsboot' op. De no tulen zijn niet geheel en al duidelijk, maar waarschijnlijk vonden er in die tijd één a twee openbare vergaderingen per jaar plaats. Soms is de ledenadministratie niet helemaal op orde, getuige een opmer king in de notulen van 15 januari 1861: 'de heer Voerman draagt ook voor, dus is blijkbaar ook lid'. En soms gaat het even helemaal mis, zoals op 18 mei 1875 toen 'de opvoering door slechte rolkennis en het wegblijven van enige leden mislukte'. Opvallend is de sociale functie die de kamer zeker in de eerste periode vervulde. Soms werden openbare vergaderingen herhaald voor minder bedeelden, zoals op 9 januari 1863 gebeurde. 'Bij welke vergadering alleen zodanige personen werden toegelaten voor wie het bezwaarlijk is de gewone entreegelden te kunnen betalen'. In de notulen wordt vermeld dat de op komst overweldigend was. En op 26 december 1884 gaf Amicitia een voorstelling 'ten voordele der algemene armen de Gemeente Schermerhorn'. 63 verkochte kaartjes voor de le rang en 141 voor de 2e rang en nog f 9.- die tijdens de voorstelling binnen gehaald werd leverden een opbrengst van f 142,50 op. Honderdveertien 'bedeelden' deden er hun voordeel mee. 112

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 8