ter De Rederijkerskamer Amicitia in Schermerhorn Onder de kenspreuk 'Vooruitgang is ons streven' DEEL I. De Nederlandse maagd breekt de wet. De eerste dertig jaar. eld van een bio- gse minister- het leven van atum en komt e van Graft r (Trijntje Ho- uit de Scher- inten van Wil- n zijn middel- ochend.In de oor de VPRO- rd hij door de lielsgestel. Na en leidde hij r bij zijn neef outlust, waar- eschoten. de bijzondere tot minister- n jaar duren, ;m en Willem rmerhorn was dekolonisatie litionele actie, orns vooraan- al weer uitge- Wel werd Schermerhorn nog lid van de Tweede Kamer en, vanaf 1951, van de Eerste Kamer. Daar hield hij in 1957 een pleidooi voor landnationali satie - zeer opmerkelijk voor een telg van eigengeërfde boeren,- wat hem op een felle aanval van de leiding van de verzuilde landbouworganisaties kwam te staan. Op deze en een aantal andere met de Schermer verbonden aspecten van Schermerhorns politieke optreden zal in de lezing worden ingegaan. Zoals we u algemeid hebben, heeft de toneelvereniging (de Rederijkerskamer) Amicita haar uitgebreide archief aan onze vereniging toevertrouwd. Zes, vrijwel complete, notulenboeken. Volgend jaar bestaat de vereniging 150 jaar, een mooie reden om nu de eerste dertig jaar te 'verslaan', een periode waarin twee 'Blaauwen' uit De Rijp een belangrijke rol in de vereniging speelden. In de volgende nummers worden dan de resterende jaren beschreven. Heel duidelijk komt het beeld naar voren van een vereniging met heel trouwe leden. Een vereniging die een belangrijke sociale rol in de Schermerhomse gemeenschap vervulde, gezien ook de vele 'benefiet-optredens'. Mocht u een enkele keer denken: wat vaak onenigheid, dan moet u bedenken dat dertig jaar harmonie en trouw weinig variatie kent en dat de schrijver van dit artikel, juist vanwege die noodzakelijke variatie in de beschrijving, wel op zoek moest naar de punten van verschil die natuurlijk altijd te vinden zijn. De oprichting en de eerste leden Op 1 september 1858 gaf J. Paardekoper een belangrijke impuls aan het culturele leven in Schermerhorn: hij richtte de Rederijkerskamer Amicitia op en werd daarvan de eerste president. Het initiatief voorzag in een behoefte, want direct traden een zestiental personen toe: F. Boekei, J. Spruit, J. Bezem, J. Schermer, F. Wortel, R. Scheringa, M. Meyer, J. Reyne, K, Spruit, J. de Bakker, C. Bol, J. Grim, A. Plas, K. de Bakker, D. de Heer, J. Dikker. Na een maand gevolgd door A. Rodenburg en J. Timmerman. Uit de ledenlijst blijkt dat velen toetraden, sommigen om na een paar jaar weer uit te treden, maar de mees ten bleven jaren trouw lid. Een enkeling werd ontslagen, of zelfs geroyeerd. Wat deed men zoal? 109

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 5