Willem Schermerhorn en de Schermer Op woensdag 10 oktober organiseert de Oudheidkundige Vereniging 'Het Schermereiland' een lezing die gehouden wordt door Herman Langeveld met als titel Dr. Herman Langeveld is historicus en bezig met het schrijven van een bio grafie over Willem Schermerhorn, onze eerste na-oorlogse minister president. De titel zegt genoeg, het gaat over aspecten van het leven van Willem Schermerhorn die verband houden met de Schermer. Het belooft een heel boeiende lezing te worden. Noteert u de datum en komt allenü Datum en tijd: woensdag 10 oktober; 20. 00 uur Plaats: Noordeinder Vermaning; Noordeinde 18; Noordeinde van Graft Entree: leden gratis; niet leden 3 euro. Een korte samenvatting van de lezing volgt hieronder. Willem Schermerhorn en de Schermer Zowel van de kant van zijn vader als van die van zijn moeder (Trijntje Ho nig) stamde Willem Schermerhorn (1894-1977) af van boeren uit de Scher mer. In de lezing zal aandacht besteed worden aan de beide kanten van Wil- lems voorgeslacht. Ook komen Willems jeugd in de Schermer en zijn middel bare schooltijd aan de Rijks HBS in Alkmaar ter sprake. Willem Schermerhorn heeft zijn boerenafkomst nooit verloochend. In de jaren dertig hield hij, inmiddels hoogleraar aan de TH Delft, voor de VPRO- radio lezingen over agrarische vraagstukken. In mei 1942 werd hij door de Duitse bezetter opgesloten in het gijzelaarskamp in Sint Michielsgestel. Na zijn vrijlating in december 1943 sloot hij zich bij het verzet aan en leidde hij een illegaal bestaan. Hij verbleef onder andere in de Schermer bij zijn neef Dirk de Boer; zijdelings speelde hij een rol in het drama van Houtlust, waar bij onder anderen Dirk de Boer en zijn zoon Piet werden doodgeschoten. Na de bevrijding werd Schermerhorn, vooral op grond van de bijzondere indruk die hij als leider van de Gestelse gijzelaars had gemaakt, tot minister president benoemd. Zijn premierschap zou echter slechts een jaar duren, want bij de verkiezingen van mei 1946 werd niet de door hem en Willem Drees geleide PvdA de grootste partij, maar de KVP. Voor Schermerhorn was er nog slechts een taak weggelegd bij de poging tot vreedzame dekolonisatie van Nederlands-Indië, waaraan echter, door de z.g. eerste politionele actie, ook weer een voortijdig einde kwam. Daarmee was Schermerhorns vooraan staande rol in de landspolitiek in de zomer van 1947 eigenlijk al weer uitge speeld. 108 m

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 4