Zwarte Ruiter van voor 1693 en gesloopt in 1895. Een van de andere molens was De Haas ,ook wel de Oude Haas genoemd, vandaar de naam HAZEPAD, de molen is gesloopt in 1850 (gebouwd in 1650). De Domineestuin In dit buurtje (een paar honderd langs het Hazepad, dan aan uw linker hand) moet u zelf uw weg even bepalen. U moet uiteindelijk weer terugko men op het Hazepad. De Domineestuin was een oorspronkelijk 18e eeuws buurtje, met een eigen bestuur, de Directie. Contributie voor de bewoners bedroeg 11 stuivers, onderhoud van bruggetjes, paden en sloten. Pas in 1912 heeft de gemeente Zaandijk het onderhoud van de bewoners overgenomen. In 1638 werd het eerste houten kerkje gebouwd, wat na 4 jaar te klein werd, toen werd de huidige stenen kerk gebouwd, die al een aantal jaren niet meer als kerk gebruikt wordt. Het houten kerkje is overgebracht naar Koog en gebruikt als boerderij. Op deze open plek ging toenmalig ds. Borstius tuinie ren, vandaar de Domineestuin. De Nieuwe Vaartkade. Nummer 1: een typisch arbeiderswoninkje. Het eerste huisje wat hier gerestaureerd werd. Het is van na 1893. Nummer 10 en 11 is een dubbel woonhuis. Opvallend is dat de voordeuren in de zijgevels zitten, aan de voorkant was water, let vooral op de mooie gootklossen. Nummer 9: één van de oorspronkelijke panden, authentiek gerestaureerd, hier woonde de fam. Hein met 9 personen. De Orgelmakersgracht. Nummer 33 heeft een halsgevel (timpaan),de punt bovenop. Nummer 32 is een huis met een Broekergevel, kwam hier niet voor maar is na de restauratie zo gemaakt. Kenmerk: even breed als hoog. Nummers 30 en 31: let op de nagels, deze zijn nu nog te koop. Het stenen deel in de zijgevel is de vroegere stookplaats. De Domineestuin. Let op de mooie makelaars, deze stond voor de verbin ding tussen hemel en aarde. Nummer 6 heeft een eenvoudige 19e eeuwse tuitgevel. Het Langepad. Nummer 27: dit stond oorspronkelijk aan de Oostzijde aan de Noordervaldeursluis, de schuine deur wijst op een cafe bij de sluis. Nu terug naar het Hazenpad en weer naar de Lagedijk. Weer de lagedijk Over de Lagedijk, aan de rechterkant de eerder genoemde kerk uit 1642, verbrand inl878 en vervangen door de huidige. Dit stuk Lagedijk wodt ook wel de Gortershoek genoemd naar de Gortpelmolen die hier vroeger stond. Hier woonde vroeger veel Mennonieten, uitgesloten door hun geloof voor veel beroepen,dreven zij handel en werden welvarend. Hier tegenover de mennonietenbocht. Vele huizen werden gebouwd rond 1750. Nummer 146: huis, gebouwd in 137

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 31