en de grond. Het winterde. En dan zat je 's middags bij Jopie Hoek in zijn krakend huis onder de balken en de walmende petroleumlamp nog even je huiswerk uit te stellen. De Grafter Kerk is in 1951 afgebroken. Er rest nog de blauwe zerkenvloer. In De Rijp hielden de hervormden met moeite hun Grote Kerk aan de Dam overeind. Na de brand van 1654 was deze nog wel hersteld en getroost met prachtige glazen, maar de tweede en derde geleding van de toren werden nooit herbouwd. De Lutherse Kerk ken ik alleen maar verveloos. De Katholieke Kerk uit 1864 had onderaan de ongeveer twaalf gothische kapspanten prachtige en gelenkopjes met gesloten ogen in zachte tinten geschilderd: proefje voor het hiernamaals. Achter in de kerk hadden zij de ogen waaks open. Hier bracht pater Van der Peet zijn eigen zetting van 'O Sterre der zee' hemels ten gehore. Het was de kerk van juffrouw Sierhuis, van de tuinders uit Graft en De Rijp. Gemeenteopzichter De Jong, die veel gevoel had voor de schoonheid van zijn dorpen, was een fervente bas samen met Jacob Berk hout, koordirecteur. Velen hebben zij 'uitgezongen'. Tegenover de kerk over de sloot lag de Jozefschool van meester Pielage, tenor op het koor. Als er echt iets plechtigs te doen was, kwamen Cor Booy en Kees Komen van res pectievelijk 'De Waterlander' (Purmerend) en het katholieke 'Noordhollands Dagblad' (Alkmaar). De dorpjes liggen namelijk halverwege Purmerend en Alkmaar. Zo leefde men in Graft en De Rijp, waar de toen nog echt antieke huizen in een laatste wanhopige poging werden vertimmerd met zachtboard en hardboard omdat pasteltinten en gladheid mode waren. Men was die oude huizen bar zat. Met een storm stonden ze te schudden en anders trilden ze wel als de NACO-bus voorbij kwam. Een winterochtend om tien voor zeven in 1959. We liepen naar de Dam om de bus naar Alkmaar te nemen, naar school. Daar stond de pas geopende patatbakkerij in vlammen. Het vuur was overgeslagen naar het naastgelegen huis van Greuter, eveneens van hout. Greuter zat zich te verbijten en te kaarten bij zijn buren die hem hadden op gevangen. Graft is Graft gebleven. In De Rijp zijn alle overgebleven huizen uitbundig oud, antiek en authentiek gerestaureerd. Alleen het huisje van juf frouw Sierhuis met waterborden en windveren staat praktisch ongeschonden overeind. De kap is in de loop der jaren wat verhoogd. Gelukkig denkt niemand aan restaureren. 131

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2007 | | pagina 25